Strajki i protesty pracownicze w Polsce

| 1 stycznia 2025

PKP PLK S.A. – cały kraj
Kolejarze wprowadzili pogotowie strajkowe

Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP podjął decyzję o wprowadzeniu pogotowia strajkowego na terenie sieci kolejowej zarządzanej przez PKP PLK S.A.

W komunikacie z 12 grudnia związkowcy piszą, że jest to spowodowane złym zarządzaniem spółką, wprowadzaniem chaotycznych nieracjonalnych zmian, co obniża poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

Związkowcy w oświadczeniu przytaczają przykłady takich nieprzemyślanych decyzji. Jest to „przypisywanie do wykonania jednemu pracownikowi czynności, które do tej pory wykonywało kilka albo kilkanaście osób. To może doprowadzić do sytuacji, w której dany pracownik którejś z tych czynności nie wykona lub popełni tragiczny w skutkach błąd”.

Związkowcy krytykują też niewłaściwy system szkolenia kadr zarówno po stronie przewoźników, jak i też właściciela i zarządów infrastruktury kolejowej. Skracanie do minimum procesu kształcenia kursowego, ograniczanie ilości szkoleń, skracanie stażu stanowiskowego, a wszystko to z powodu poważnych braków kadrowych czy ogromnej ilości godzin nadliczbowych.

W przypadku niepowodzenia w negocjacjach związek zamierza powołać komitet protestacyjny i ogłosić na terenie całej sieci kolejowej zarządzanej przez spółkę PKP PLK SA akcję protestacyjną w postaci oflagowania posterunków ruchu oraz innych obiektów. Następnie rozpocząć przygotowania „do zorganizowania pikiety protestacyjnej”.


Poczta Polska – cały kraj
Liderzy związkowi zgodzili się na zbyt niską podwyżkę

Przedstawiciele zarządu Poczty Polskiej, Związku Zawodowego Pracowników Poczty i Związku Zawodowego Unia Pocztowa podpisali 12 grudnia porozumienie kończące spory zbiorowe wszczęte na tle płacowym w 2019 i 2023 r. Zgodnie z nim wszyscy pracownicy objęci Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy dostaną od stycznia 2025 po 460 zł brutto podwyżki.

Związki zawodowe sygnujące porozumienie zobowiązały się natomiast do powstrzymania od występowania z żądaniami na tle płacowym do końca 2025 r.

W czasie spotkania ustalono także, że od marca 2025 zakończona zostanie praktyka doliczania premii do płacy w celu uzyskania ustawowej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Porozumienia nie podpisała m. in. Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej słusznie wskazując, że podwyżka jest niewystarczająca. To sytuacja odwrotna niż w 2021 r., kiedy właśnie pocztowa „Solidarność” podpisała własne porozumienie o niewielkich podwyżkach, odstępując od protestów organizowanych m. in. przez zrzeszony w OPZZ Związek Zawodowy Pracowników Poczty. Co się zmieniło? Oczywiście władza polityczna w kraju – i na Poczcie.

Zarobki pocztowców są karygodnie niskie. Dopiero od marca 2025 roku, zasadnicze wynagrodzenie w Poczcie Polskiej ma zostać podniesione do poziomu ustawowej płacy minimalnej, czyli 4 666 zł brutto. Skandalem jest, że do tego czasu płaca zasadnicza na Poczcie nadal będzie niższa od minimalnego wynagrodzenia.

Wszyscy liderzy związkowi na Poczcie Polskiej powinni wezwać do strajku, a nie akceptować tak żałosną umowę płacową. Niezależnie od tego, kto aktualnie rządzi.


Ever Group – Warszawa
Precz z mobbingiem sprzątaczek i sprzątaczy

Pod wydziałami biologii i chemii Uniwersytetu Warszawskiego 13 grudnia odbył się protest niepełnosprawnych pracowników zewnętrznej firmy sprzątającej Ever Group. Protestujący zarzucali pracodawcy mobbing prowadzony zwłaszcza przez nowe kierownictwo.

Osoby pracujące w Ever Group spotykają się codziennie z wyzwiskami i zniewagami, namawianiem do rezygnacji z pracy. Mówiono także o nękaniu i o nadmiernym obciążeniu zadaniami – załoga została zredukowana z 18 osób do 11 przy zachowaniu zakresu obowiązków.


Strażacy – cały kraj
Ogólnopolska akcja protestacyjna

Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ “Solidarność” ogłosiła 9 grudnia ogólnopolską akcję protestacyjną w Państwowej Straży Pożarnej, dołączając tym samym do funkcjonariuszy innych służb.

Powodem protestu jest brak spełnienia postulatów zgłoszonych w stanowisku związków zawodowych funkcjonujących w służbach mundurowych. A są to postulaty płacowe i dotyczące poprawy warunków pracy. Rada Krajowej Sekcji Pożarnictwa przekształciła się w Komitet Protestacyjny i rozpoczęła prace nad ustaleniem form i zakresu działań protestacyjnych.


Mowi Poland – Duninowo
Pikieta protestacyjna

NSZZ „Solidarność” w MOWI zaplanowała na 16 grudnia pikietę przed siedzibą firmy. Powodem protestu jest decyzja szefów o zakazie rozdawania paczek świątecznych na terenie zakładu. Było to coroczne wydarzenie, tradycyjnie organizowane przez związek z funduszy członkowskich. Jego zablokowanie przez zarząd jest naruszeniem ustawy o związkach zawodowych, która gwarantuje między innymi możliwość prowadzenia akcji socjalnych.


Energetyka – Katowice
Akcja w obronie miejsc pracy

Przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” oraz członkowie tego związku z Elektrowni Rybnik i Elektrowni Łaziska wspierani przez kolegów z innych branż przyszli 17 grudnia do siedziby Ministerstwa Przemysłu w Katowicach. Odwiedzili też biura śląskich parlamentarzystów.

W ten sposób chcieli zaprotestować przeciwko planom zamknięcia obu tych zakładów. W ministerstwie związkowcy przekazali petycję skierowaną do wiceministra przemysłu, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo pracy systemu elektroenergetycznego w Polsce. Dokument dotyczył zagrożeń, jakie dla pracowników i społeczeństwa niesie dotychczasowa polityka energetyczna.

To nie jedyna akcja związkowców w obronie miejsc pracy. Jak zapowiedzieli, 9 stycznia przyjadą do Warszawy, by tam sprzeciwiać się wygaszaniu śląskich elektrowni.


Hutnicy, górnicy – Arena Gliwicka
Protest przed konwencją Trzaskowskiego

W Gliwicach, 7 grudnia, przed konwencją Koalicji Obywatelskiej i Rafała Trzaskowskiego, jej kandydata na prezydenta, manifestację urządzili związkowcy z branż hutniczej i górniczej zrzeszeni w różnych organizacjach związkowych.

W Gliwicach, 7 grudnia, przed konwencją Koalicji Obywatelskiej i Rafała Trzaskowskiego, jej kandydata na prezydenta, manifestację urządzili związkowcy z branż hutniczej i górniczej zrzeszeni w różnych organizacjach związkowych. Kilkaset osób głośno domagało się wdrożenia polityki chroniącej miejsca pracy w hutnictwie i górnictwie.

Do protestujących wyszła szefowa Ministerstwa Przemysłu Marzena Czarnecka. Stwierdziła m. in.: „Rozumiem obawy o miejsca pracy, dla nas też te miejsca pracy są najistotniejsze, zwłaszcza tu na Śląsku, gdzie jest dużo osób zatrudnionych w przemyśle ciężkim. Natomiast uważam, że to miejsce i ten czas nie sprzyjają rozmowom”.

Sam fakt, że czuła się ona zmuszona do spotkania z protestującymi pokazuje jednak, że czas i miejsce były jak najbardziej właściwe. W protestach tych branż szczególnie istotne jest podkreślanie, że transformacja energetyczna nie może w żadnej mierze odbywać się kosztem praw i standardu życia pracowników.


Transport miejski – Gdynia
Zaplanowali strajk – otrzymali podwyżkę

Związkowcy ze Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w Gdyni, reprezentujący załogi trzech komunalnych spółek przewozowych i pracowników Zarządu Komunikacji Miejskiej, podpisali 20 grudnia porozumienie dotyczące podwyżek płac. Oznacza to, że pracownicy będą od stycznia zarabiać więcej o tysiąc złotych brutto.

Podpisane porozumienie zakończyło płacowe spory zbiorowe. Jeszcze w czasie ich trwania kierowcy planowali na 18 grudnia dwugodzinny strajk ostrzegawczy, który został odwołany po zawarciu porozumienia.

Przedstawiciele załóg domagają się ponadto wypracowania przejrzystego systemu podwyżek oraz zorganizowania cyklicznych spotkań z władzami miasta w sprawie sytuacji w komunikacji miejskiej.


Siarkopol – Grzybów
Protest przeciwko zwolnieniom

Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol w Grzybowie, spółka należąca do Grupy Azoty, planują zwolnić około jednej czwartej załogi.

Związkowcy nie zgadzają się na zwolnienia grupowe w spółce. W tej sprawie 13 grudnia przed biurowcem Siarkopolu miała miejsce manifestacja związkowców i pracowników zorganizowana przez „Solidarność”.

Wśród postulatów protestujących, oprócz krytyki zwolnień, znalazło się także żądanie uzupełnienia etatów na oddziałach pracujących w ciągu technologicznym i wdrożenie planu naprawczego spółki.

Joanna Puszwacka

Tags:

Category: Gazeta - styczeń 2025, Gazeta - styczeń 2025 - cd.

Comments are closed.