Walka z drożyzną – strajki i protesty w Polsce

| 1 października 2024

PKP Cargo, Poczta Polska – Warszawa
Wspólny protest kolejarzy i pocztowców w obronie miejsc pracy

26.09.24 Warszawa

Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność” przekształcona w Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy i Krajowy Sekretariat Łączności NSZZ „Solidarność” zorganizowała 26 września pikietę w Warszawie. Do stolicy przyjechali kolejarze z PKP Cargo i pocztowcy z Poczty Polskiej wspólnie bronić swoich miejsc pracy.

W obu spółkach zapowiadane są duże zwolnienia. W sierpniu Poczta Polska poinformowała o uruchomieniu programu dobrowolnych odejść pracowniczych, który ma objąć 9300 osób, a więc około 15 procent załogi. W PKP Cargo planowana jest redukcja zatrudnienia o jedną trzecią. Na dodatek na listach osób przewidzianych do zwolnienia są kobiety w ciąży i działacze związkowi.

Protest rozpoczął się pod Ministerstwem Infrastruktury, gdzie pracownicy PKP Cargo wspierani przez kolegów i koleżanki z pocztowej Solidarności, domagali się respektowania ich praw pracowniczych i związkowych. Następnie demonstrujący przenieśli się przed Ministerstwo Aktywów Państwowych, gdzie wspólnie protestowano przeciwko zwolnieniom.


Poczta Polska
Referendum strajkowe

W Poczcie Polskiej do końca września trwa referendum strajkowe. Pytanie referendalne dotyczy wzrostu wynagrodzeń o tysiąc złotych brutto.

Przyczyną tego protestu jest plan przeprowadzenia ogromnych zwolnień, odwołanie z Rady Nadzorczej spółki przedstawicieli pracowników i zawieszenie przedstawiciela pracowników w zarządzie Poczty Polskiej.


PKP Cargo – Katowice
Blokada przeciwko zwolnieniom

3 września około 100 związkowców ze Śląsko-Dąbrowskiej “Solidarności” blokowało tory kolejowe w strategicznym punkcie komunikacyjnym między Katowicami a Sosnowcem. Był to solidarnościowy protest przeciwko zapowiadanym zwolnieniom w PKP Cargo i PKP Cargo Tabor, które mogą dotknąć aż 30 proc. pracowników.


Szpital Powiatowy – Września
Strajk ratowników medycznych zakończony

1 września do pacjentów nie wyjechała żadna karetka ze szpitala we Wrześni. Tak protestowali pracownicy Zespołów Ratownictwa Medycznego. Przyczyną strajku był brak porozumienia z prezesem szpitala w kwestii wynagrodzeń.

Choć protestujący zapowiadali strajk do końca tygodnia, w poniedziałek 2 września w godzinach popołudniowych ratownicy wrócili do pracy po zakończonych pozytywnie negocjacjach z kierownictwem placówki.


Grupa Kapitałowa Enea
Protest o podwyżki i w obronie miejsc pracy

Górnicy i energetycy z zakładów Enei – kopalni węgla Bogdanka oraz elektrowni Kozienice i Połaniec – zjechali 10 września do Warszawy na protest przed Ministerstwem Aktywów Państwowych. Demonstracja była liczna i głośna, liczyła około 1,5 tysięcy osób. Obecni na proteście domagali się nie tylko podwyżek w wysokości 15 proc., ale także określenia, jaka przyszłość czeka ich miejsca pracy w związku z zieloną transformacją energetyczną.

Związkowcy przedstawili szereg postulatów: m. in. zapewnienia udziału związków zawodowych w procesie wprowadzania sprawiedliwej transformacji, przedstawienia strategii transformacji GK Enea, ochronę miejsc pracy i poszanowanie praw pracowników. Związkowcy zapowiedzieli kolejne protesty.


MOPR – Piekary Śląskie
Walczą o przyzwoite zarobki

Pracownicy piekarskiego MOPR-u od ponad roku pozostają w sporze zbiorowym. Reprezentujący personel związkowcy domagają się podwyżek płac o 2 tysiące złotych brutto na etat. Obecnie 70 proc personelu placówki otrzymuje minimalne wynagrodzenie.

We wrześniu miało się odbyć się kolejne spotkanie mediacyjne z dyrekcją MOPR. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, związkowcy nie wykluczają strajku.


NielsenIQ – Warszawa
Pracownicy głosują w sprawie strajku

We wtorek 17 września rozpoczęło się referendum strajkowe w firmie NielsenIQ. Pracownicy polskiego oddziału międzynarodowej firmy zajmującej się badaniem opinii publicznej walczą o lepsze warunki płacy i pracy. Dwie organizacje związkowe działające w firmie (OZZ Inicjatywa Pracownicza i OPZZ Konfederacja Pracy), od ponad roku prowadzą spór zbiorowy.

Żądania związków to podwyżki płac zasadniczych o 2500 zł brutto, wprowadzenie dodatków stażowych, wdrożenie mechanizmów corocznej waloryzacji płac oraz transparentności wynagrodzeń.

Ostatnie mediacje zakończyły się fiaskiem, dlatego związki ogłosiły rozpoczęcie 17 września referendum strajkowego.

Jeśli pracownicy zagłosują za strajkiem, będzie to pierwszy w Polsce strajk w międzynarodowej korporacji z branży badań opinii publicznej.

Związkowcy zaznaczają, że mimo iż deklarowali w rozmowach z pracodawcą gotowość ograniczenia niektórych żądań, zarząd korporacji konsekwentnie odrzucał kluczowe postulaty pracowników.


Beko – Łódź
Pikieta w obronie miejsc pracy

Na placu przed Beko w Łodzi, 20 września, odbyła się pikieta pracowników protestujących w związku z decyzją firmy o zamknięciu fabryki. Pracę ma stracić 1100 osób.

„Walczymy o dalszą działalność fabryki i nasze miejsca pracy. A jeśli się nie uda – o godne odprawy” – powiedział szef powiedział szef “Solidarności” w łódzkich zakładach tureckiej firmy.

27 września pracownicy Beko z Łodzi i Wrocławia pikietowali pod ambasadą turecką w Warszawie. Skandowano m.in.: „Chcemy pracy, a nie zwolnień”. W proteście brali udział związkowcy z „Solidarności” i OPZZ, w tym przewodniczący OPZZ Piotr Ostrowski.


MPWiK –Warszawa
Pikieta przeciwko łamaniu praw związkowych

21.09.24 Warszawa

NSZZ „Solidarność” Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie i OPZZ Konfederacja Pracy zorganizowały 21 września pikietę przed siedzibą przedsiębiorstwa.

Związkowcy zarzucają szefostwu spółki m.in. łamanie praw związkowych i zastraszanie związkowców, unikanie dialogu ze stroną społeczną, brak podwyżek dla pracowników. Na przykład pracodawca odmawia wszczęcia sporu zbiorowego, choć jest to legalna forma protestu, jaką mogą podejmować związki zawodowe. Ponadto dwóch członków komisji zakładowej zostało niesłusznie zwolnionych z pogwałceniem prawa o związkach zawodowych.


Wydawnictwo Bauer – Warszawa
Związkowcy szykują strajk ostrzegawczy

W czasie spotkania mediacyjnego, które odbyło się 16 września, nie zawarto porozumienia między Komisją Międzyzakładową OZZ Inicjatywa Pracownicza a zarządami spółek Wydawnictwa Bauer i należącej do niego AKPA Press Polska.

W tej sytuacji związkowcy zapowiedzieli, że 30 września w firmie odbędzie się strajk ostrzegawczy. Następnie, gdy zostanie podpisany protokół rozbieżności, co ma nastąpić 1 października, rozpoczną przygotowania do referendum strajkowego.


Pracownicy MSGOP – Lubsko
Płacowy spór zbiorowy

Pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy. Spór zbiorowy z dyrekcją placówki prowadzi Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Obecnie trwają mediacje, żądanie związku to podwyżki o 1500 zł brutto.

Związkowcy i pracownicy w ramach protestu na początku września oflagowali budynek ośrodka, a na słupach ogłoszeniowych w całej miejscowości zawisły plakaty informujące o proteście i jego przyczynach.

Joanna Puszwacka

Tags:

Category: Gazeta - październik 2024, Gazeta - październik 2024 - 2cd.

Comments are closed.