Agnieszka Holland o rasizmie rządu Tuska

| 1 czerwca 2024
Kadr z filmu „Zielona Granica”.
Kadr z filmu „Zielona Granica”.

Pod koniec maja reżyserka Agnieszka Holland udzieliła wywiadu telewizji Polsat News. Pół roku temu jej film Zielona granica trafił do kin.

Opowiada on historię migrantów usiłujących przedostać się do Polski (recenzja filmu w październikowej Pracowniczej Demokracji). Film w bardzo stanowczy sposób uderzał w rasizm PiS-owskiego rządu. Mówiąc w Polsacie, Holland nawiązała do obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Dobrze, że reżyserka nie ma już złudzeń co do polityki obecnego rządu Tuska w stosunku do imigrantów, która niczym nie różni się od polityki rządu Morawieckiego.

„Spodziewałam się bardziej humanitarnych zarządzeń – to znaczy tego, by grupy szczególnie wrażliwie traktować z większym humanizmem, bo prawo nakazuje pomagać ludziom w potrzebie. Żadne konwencje nie pozwalają na takie traktowanie ludzi.”

I dalej: „Miałam nadzieję, że będzie wysiłek, by przestrzegać tego prawa, by zobaczyć w migrantach ludzi, a nie pociski hybrydowe Łukaszenki czy Putina. Jak widać jednak, lepiej władzy sprzedaje się taka demagogiczna propaganda, która podgrzewa ludzi do nacjonalistycznych, ksenofobicznych, rasistowskich zachowań.”

Holland dodała: „Upatrywałam nadzieję w Donaldzie Tusku i w innych politykach tej formacji. Przed wyborami mówili innym głosem, niż mówią teraz, czyli punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Pewien rodzaj wygodnictwa czy hipokryzji, boję się bardzo, że ukarze tę formację, która jest mi bliższa niż poprzednia.”

Holland odniosła się też do słów Radosława Sikorskiego, który mówił, że „nie ma prawa człowieka, które pozwala przekraczać nielegalnie granice”:

„Jest to co najmniej niesmaczne, (…) bo wybrał życie w kraju, gdzie mógł osiągnąć więcej [Sikorski wyemigrował do Wielkiej Brytanii na początku lat osiemdziesiątych]. Ludzie emigrują i to się dzieje od zarania świata” – podsumowała reżyserka.

Maciej Bancarzewski

Film Agnieszki Holland „Zielona granica” można teraz zobaczyć na dvd.

Tags:

Category: Gazeta - czerwiec 2024, Gazeta - czerwiec 2024 - 2cd.

Comments are closed.