Alternatywy na czas kryzysu i buntu

| 12 maja 2012

Weekend Antykapitalizmu 2012

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2012

(Warszawa) –  18-20 maja

 

Sobota 19 maja: 11.00-20.00

 Niedziela 20 maja: 13.30-17.00

 Warszawa, ul. Długa 29 (blisko metra Ratusz),

 sala 115 – I piętro

 

Organizator: Pracownicza Demokracja

(program znajdziesz poniżej)

 

Obietnice dobrobytu po 1989 nie spełniły się. Wzrasta nędza i wielkie zróżnicowanie dochodów nie tylko w Polsce, ale nawet na Zachodzie. W różnych krajach widzimy niepokojące oznaki wzrostu poparcia dla skrajnej prawicy. Z drugiej strony ma miejsce wielka fala samoorganizacji zwykłych ludzi, masowych demonstracji i strajków pracowniczych. Arabska rewolucja obaliła dyktatorów. W Europie i poza nią mają miejsce największe akcje protestacyjne od lat.

Weekend Antykapitalizmu to fantastyczna okazja, by uczestniczyć w dyskusjach i debatach na temat źródeł obecnego globalnego kryzysu, jego skutków w Polsce i sposobów organizowania się przed atakami rządu. Przed jakimi alternatywami stoimy? Jakie mamy możliwości?

Po wystąpieniach naszych zaproszonych gości każdy może zabrać głos i/lub po prostu posłuchać, co mówią inni. Zapraszamy. Przyjdź ze znajomymi.

 

Weekend Antykapitalizm 2012  to wiele ciekawych tematów i mówców – m. in.:

 

Albert Garcia z Hiszpanii – jeden z liderów ruchu studenckiego i aktywista ruchu indignados (oburzonych), który dał początek ruchowi ?Occupy? w USA i innych krajach. Obecnie kryzys w Hiszpanii  zaczął osiągać ?grecką? skalę. Co się dzieje z ruchem oburzonych? Jak  wygląda walka z ostrymi cięciami hiszpańskiego rządu. Przyjdź na spotkania Alberta Garcii w sobotę i niedzielę. Można przeczytać jego artykuł na temat hiszpańskiego strajku generalnego na s. 4.

 

Film ?Chleb i róże? Kena Loacha + dyskusja z Małgorzatą Sokalską, przewodniczącą NSZZ ?Solidarność?  w Hotelu Sobieski, zwolnioną z pracy za działalność związkową.

Tytuł filmu nawiązuje do strajku nowojorskich pracownic przemysłu odzieżowego 1912 roku. Ówczesne hasło kobiet  i dziś trafnie wyraża walkę pracowników przeciw poniżeniu: ?Chcemy chleba, ale pragniemy też i róż?. Dlatego cieszymy się że w piątek możemy gościć na Weekendzie walczącą przez ponad rok o  prawa związkowe i swoją godność Małgorzatę Sokalską.

 

Prof. Tadeusz Kowalik – lewicowy ekonomista, doradca  Solidarności w 1980-81, autor wielu

książek m. in. www.polskatransformacja.pl. Kowalik konsekwentnie obnaża neoliberalne mity od roku 1989. Profesor Kowalik już trzeci raz będzie występował na Weekendzie Antykapitalizmu. Jego spotkanie odbędzie się w sobotę.

Roman Kurkiewicz – redaktor naczelny tygodnika Przekrój. Przekrój pod kierownictwem Kurkiewicza jest powiewem świeżego lewicowego powietrza wśród czasopism głównego nurtu. Kurkiewicz był uczestnikiem sabotowanej ?Flotylli Wolności 2? do oblężonej Strefy Gazy. Kurkiewicz będzie przemawiał w sobotę.

 El Falouji Abdul Rahim i Mohidin Mahrus. Rewolucja w Syrii jest krwawo zwalczana przez reżim Asada. Syryjczycy mieszkający w Polsce przedstawiają swój punkt widzenia w sobotę.

 Dr hab. Ryszard Szarfenberg –  z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, znawca wykluczenia społecznego i biedy w Polsce.

 Piotr Ikonowicz – były lider PPS i Nowej Lewicy teraz działacz Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej w obronie eksmitowanych. Ostatnio kontrowersyjnie współpracuje z Ruchem Palikota.

 Adam OstolskiKrytyka Polityczna, Zieloni 2004 i felietonista tygodnika Przekrój.

 Joanna Erbel – Krytyka Polityczna. Tłumaczka, ekolożka i lewicowa feministka. Spotkanie w niedzielę.

 Filip Ilkowski ? działacz Inicjatywy ?Stop Wojnie? i członek Związku Nauczycielstwa Polskiego. Doktor politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkania w sobotę i niedzielę.

 Ellisiv Rognlien ? Norweżka mieszkająca w Polsce. Współpracuje m. in. z polskimi emigrantami w ramach norweskiego ruchu związkowego. Spotkanie w sobotę.

 Andrzej Żebrowski  z redakcji Pracowniczej Demokracji. Spotkania w sobotę i niedzielę.

 Panel związkowców w sobotę, w którym uczestniczą m. in. Elżbieta Fornalczyk, która organizowała pierwszy strajk w hipermarkecie w Polsce, pielęgniarka – uczestniczka ?białego miasteczka? w 2007 r., Piotr Ostrowski z OPZZ, Elżbieta Zielińska – współzałożycielka ZNP w swojej szkole, kucharka z protestu przeciw prywatyzacji szkolnej stołówki i Joanna  Puszwacka z Pracowniczej Demokracji.

 

 

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2012 – PROGRAM 

Piątek 18 maja

 g. 18.00-20.00: Film: ?Chleb i róże? Kena Loacha

Wstęp do dyskusji: Małgorzata Sokalska, przewodnicząca NSZZ ?S? w Hotelu Sobieski, zwolniona z pracy za działalność związkową.

 

Sobota 19 maja

 g. 11.00-12.30: Kapitalizm, neoliberalizm, kryzys – czy istnieje    alternatywa?

Prof. Tadeusz Kowalik (ekonomista – wybitny przeciwnik neoliberalizmu),

Andrzej Żebrowski (Pracownicza Demokracja)

 g. 12.45-14.15: Prekariat ? nowy proletariat?

Ellisiv Rognlien (Pracownicza Demokracja), dr hab. Ryszard Szarfenberg

(Instytut Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego)

………………………………………..Przerwa———————————

 g. 15.00-16.30: Hiszpania ? ruch oburzonych i strajki generalne

Albert Garcia (z ruchu oburzonych i ruchu studenckiego w Hiszpanii)

 g. 16.45-18.15: ?Reforma? emerytalna, cięcia, prywatyzacje ? jak powstrzymać rządowe ataki?

Elżbieta Fornalczyk (WZZ ?Sierpień 80?, supermarkety), Piotr Ostrowski (OPZZ), Elżbieta Zielińska (ZNP), pielęgniarka (OZZPiP), kucharka ze stołówki szkolnej, Joanna Puszwacka (Pracownicza Demokracja)

 g. 18.30-20.00: Rewolucja arabska a polityka mocarstw

El Falouji Abdul Rahim i Mohidin Mahrus (Syryjczycy mieszkający w Polsce),

Roman Kurkiewicz (red. nacz. tygodnika Przekrój), Filip Ilkowski (Pracownicza Demokracja)

 

Niedziela 20 maja

 g. 13.30-15.00: Współcześni radykalni myśliciele (Harvey, Negri, Žižek) – czytanie świata Marksem

Adam Ostolski (Krytyka Polityczna, Zieloni 2004), Filip Ilkowski (Pracownicza Demokracja)

 g. 15.15-17.00: Jak budować autentyczną lewicę?

Albert Garcia (ruch indignados –  Hiszpania), Michał Bykowski (Młodzi Socjaliści), Joanna Erbel (Krytyka Polityczna), Piotr Ikonowicz (Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej), Andrzej Żebrowski (Pracownicza Demokracja)

Zamierzasz uczestniczyć w Weekendzie Antykapitalizmu: Dołącz do wydarzenia na facebooku tu:

http://is.gd/R2OY09

 

Dla osób zamiejscowych będą organizowane noclegi. Napisz do nas jeśli potrzebujesz noclegu: pracdem@go2.pl

Category: Uncategorized

Comments are closed.