250-milionowy strajk generalny w Indiach!

| 1 grudnia 2020
Kolkata. Blokada torów kolejowych podczas strajku.
Kolkata. Blokada torów kolejowych podczas strajku.

26 listopada niesamowity strajk generalny 250 milionów indyjskich pracowników spowodował paraliż większości głównych miast i miasteczek w kraju.

Dziesięć federacji związkowych i setki stowarzyszeń pracowniczych wezwało do tej ogromnej akcji przeciwko ostrym cięciom wprowadzonym przez nacjonalistyczny rząd Narendry Modiego. Akcja zdobyła poparcie również wielu najbiedniejszych rolników Indii.

W Kolkacie dym z płonących opon wypełnił powietrze, gdy strajkujący blokowali drogi. Zwolennicy lewicy zamknęli centralną stację metra i wiele innych linii kolejowych.

Raporty związkowe wyszczególniały wiele stanów, w których robotnicy wymusili całkowite zamknięcie – to zwłaszcza południowe stany Kerala, Tamil Nadu i Andhra Pradeś.

Ministrowie Modiego pogrążają biednych w coraz większej nędzy. Całe gałęzie przemysłu są prywatyzowane, podczas gdy redukowane są dotacje państwowe na rzecz drobnych rolników.

W rezultacie życie setek milionów indyjskich pracowników staje się bardziej ryzykowne, w czasie gdy pandemia koronawirusa przetacza się przez kraj.

Strajk ma miejsce, gdy partia BJP Modiego próbuje podsycić islamofobię.

Prawicowe media i politycy coraz częściej atakują pary, w których mąż jest muzułmaninem, a żona hinduską. Nazywają to muzułmańskim spiskiem mającym na celu osłabienie hinduskiej kultury. Prawica nawet próbuje w sądach zakazać tych „małżeństw mieszanych”.

Siła tego solidarnego strajku generalnego po raz kolejny pokazuje, jak indyjscy pracownicy potrafią zjednoczyć się pomimo podziałów religijnych, etnicznych i kastowych. Akcja musi być teraz kontynuowana i rozszerzona.

Tags:

Category: Gazeta - grudzień 2020, Gazeta - grudzień 2020 - cd.

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku