Śmiercionośna polityka graniczna Unii Europejskiej

| 1 grudnia 2019
Eleonas, Ateny. Uchodźczyni protestuje przy bramie obozu.
Eleonas, Ateny. Uchodźczyni protestuje przy bramie obozu.

Polityka graniczna Unii Europejskiej spowodowała śmierć dzie- więciomiesięcznego dziecka w jednym z ogromnych, przeludnionych obozów dla uchodźców w Grecji.

Dziecko kongijskich uchodźców zmarło wskutek odwodnienia w obozie dla uchodźców w Morii, na wyspie Lesbos. To już kolejny przypadek śmierci po tym, jak pod koniec września w pożarze zginęła jedna osoba, co doprowadziło do zamieszek.

Około 14 tysięcy osób mieszka w obozie, który został zbudowany jedynie dla 3 tysięcy. To tylko jeden z wielu przeludnionych obozów w Grecji – rezultat unijnego systemu granic, który ma trzymać uchodźców z dala od Europy.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy nastąpił gwałtowny wzrost liczby osób usiłujących przebyć niebezpieczną drogę morską z Turcji do Grecji. W bieżącym roku, poprzez morze, przybyło już do Grecji ponad 45 tysięcy uchodźców – w porównaniu do 32 i pół tysiąca w całym 2018 roku.

Zamiast zapewnić im bezpieczeństwo, grecki rząd obiecał, na żądanie Unii, przyśpieszyć ich deportację. Wiele z tego stanowi dziedzictwo poprzedniego greckiego rządu kierowanego przez niegdyś radykalnie-lewicową partię Syriza.

Dzięki umowie podpisanej z Unią w 2016 roku, uchodźcy przybywający do Grecji są chwytani, przetrzymywani i „przetwarzani.”

Osoby, których wniosek o azyl jest odrzucany, są deportowane z powrotem do Turcji.

W rezultacie dziesiątki tysięcy ludzi uciekających przed wojną i ubóstwem są skazane na miesiące i lata czekania na swój los w obskurnych obozach.

W jednym obozie na wyspie Samos, zbudowanym dla 640 ludzi, żyje ich 3745. Georgios Stantzos powiedział, że uchodźcy w obozie są „zagrożeni pożarami i powodziami”. Zamieszki i epidemie chorób stają się coraz bardziej powszechne. „Ludzie obozują w wyschniętym korycie strumienia,” powiedział Stantzos. „Sytuacji nie da się opanować. Z każdym dniem jest coraz gorzej. Przekroczyliśmy czerwoną linię.”

W obliczu wzrostu przyjazdów nowy prawicowy rząd Grecji uchwalił ustawę drastycznie zwiększającą liczbę deportacji. Tymczasem skrajnie prawicowe siły – obecnie izolowane przez niemal całkowity upadek nazistowskiej partii Złoty Świt – próbują się odbudowywać.

Demonstracja przeciw nazistom

Karmiąc się rasistowskim klimatem wspieranym przez UE i antyimigranckie prawo, usiłują organizować protesty przeciwko „przeludnieniu”. Jedna grupa nazistów urządziła „wieprzowego grilla” w pobliżu obozu dla uchodźców wierząc, że sprowokuje to mieszkających w nim muzułmanów.

W odpowiedzi na to, antyrasistowska grupa KEERFA zorganizo- wała kontrdemonstrację. Oświadczenie KEERFA mówi: „Mamy moc odwrócenia skutków rasistowskich działań. Walczymy o otwarcie granic dla bezpiecznego transportu i udzielenie azylu wszystkim.”

Nick Clark

Tłumaczył Michał Wysocki

Category: Gazeta - grudzień 2019

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku