Śmiercionośna polityka graniczna Unii Europejskiej

| 1 grudnia 2019
Eleonas, Ateny. Uchodźczyni protestuje przy bramie obozu.
Eleonas, Ateny. Uchodźczyni protestuje przy bramie obozu.

Polityka graniczna Unii Europejskiej spowodowała śmierć dzie- więciomiesięcznego dziecka w jednym z ogromnych, przeludnionych obozów dla uchodźców w Grecji.

Dziecko kongijskich uchodźców zmarło wskutek odwodnienia w obozie dla uchodźców w Morii, na wyspie Lesbos. To już kolejny przypadek śmierci po tym, jak pod koniec września w pożarze zginęła jedna osoba, co doprowadziło do zamieszek.

Około 14 tysięcy osób mieszka w obozie, który został zbudowany jedynie dla 3 tysięcy. To tylko jeden z wielu przeludnionych obozów w Grecji ? rezultat unijnego systemu granic, który ma trzymać uchodźców z dala od Europy.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy nastąpił gwałtowny wzrost liczby osób usiłujących przebyć niebezpieczną drogę morską z Turcji do Grecji. W bieżącym roku, poprzez morze, przybyło już do Grecji ponad 45 tysięcy uchodźców ? w porównaniu do 32 i pół tysiąca w całym 2018 roku.

Zamiast zapewnić im bezpieczeństwo, grecki rząd obiecał, na żądanie Unii, przyśpieszyć ich deportację. Wiele z tego stanowi dziedzictwo poprzedniego greckiego rządu kierowanego przez niegdyś radykalnie-lewicową partię Syriza.

Dzięki umowie podpisanej z Unią w 2016 roku, uchodźcy przybywający do Grecji są chwytani, przetrzymywani i ?przetwarzani.?

Osoby, których wniosek o azyl jest odrzucany, są deportowane z powrotem do Turcji.

W rezultacie dziesiątki tysięcy ludzi uciekających przed wojną i ubóstwem są skazane na miesiące i lata czekania na swój los w obskurnych obozach.

W jednym obozie na wyspie Samos, zbudowanym dla 640 ludzi, żyje ich 3745. Georgios Stantzos powiedział, że uchodźcy w obozie są ?zagrożeni pożarami i powodziami?. Zamieszki i epidemie chorób stają się coraz bardziej powszechne. ?Ludzie obozują w wyschniętym korycie strumienia,? powiedział Stantzos. ?Sytuacji nie da się opanować. Z każdym dniem jest coraz gorzej. Przekroczyliśmy czerwoną linię.?

W obliczu wzrostu przyjazdów nowy prawicowy rząd Grecji uchwalił ustawę drastycznie zwiększającą liczbę deportacji. Tymczasem skrajnie prawicowe siły ? obecnie izolowane przez niemal całkowity upadek nazistowskiej partii Złoty Świt ? próbują się odbudowywać.

Demonstracja przeciw nazistom

Karmiąc się rasistowskim klimatem wspieranym przez UE i antyimigranckie prawo, usiłują organizować protesty przeciwko ?przeludnieniu?. Jedna grupa nazistów urządziła ?wieprzowego grilla? w pobliżu obozu dla uchodźców wierząc, że sprowokuje to mieszkających w nim muzułmanów.

W odpowiedzi na to, antyrasistowska grupa KEERFA zorganizo- wała kontrdemonstrację. Oświadczenie KEERFA mówi: ?Mamy moc odwrócenia skutków rasistowskich działań. Walczymy o otwarcie granic dla bezpiecznego transportu i udzielenie azylu wszystkim.?

Nick Clark

Tłumaczył Michał Wysocki

Category: Gazeta - grudzień 2019

Comments are closed.