Dokument: Podbić Kongres

| 1 lipca 2019
Cori Bush
Cori Bush

Podbić Kongres opowiada historię czterech kobiet, które startowały w wyborach połówkowych do amerykańskiego Kongresu w 2018 r.

Skupia się on głównie na Alexandrze Ocasio-Cortez, która oszołomiła Amerykę wygrywając z 57-procentową przewagą z establiszmentowym demokratą Joe Crowleyem w wewnętrznopartyjnych wyborach w czerwcu 2018 r.

Wszystkie cztery kobiety wywodzą się z klasy pracowniczej, a ich doświadczenia pokazują horror amerykańskiego kapitalizmu.

Amy Vilela z Newady straciła córkę dlatego, że prawo zabrania dzieciom korzystania z ubezpieczeń zdrowotnych rodziców po 21 roku życia.

Paula Jean Swearengin startowała w Zachodniej Virginii, aby poprawić warunki życiowe mieszkańców górniczej osady, w której się wychowała.

Pochodzenie klasowe tych kandydatek, w połączeniu z powszechnym podejściem do kobiet angażujących się w politykę, czyni z dokumentu Podbić Kongres bardzo ważny film.

Film jest także częścią strategii Demokratów przedstawiającej partię jako siłę progresywną.

Tymczasem Demokraci są nadal partią amerykańskiego kapitalizmu, który wykorzystuje podziały rasowe i atakuje klasę pracowniczą

Film przedstawia temat wybiórczo. Ocasio-Cortez bardzo dobrze wypada na ekranie, ale nie wygrała ona wyborów w pojedynkę.

Większe skupienie na komitetach wyborczych kandydatek i na ruchach społecznych, które wsparły kampanię, dodałoby filmowi głębi. Podbić Kongres jest pochwałą oddolnych ruchów obywatelskich, jednak główny nacisk został w filmie położony na Ocasio-Cortez.

Mało czasu ekranowego poświęcono pozostałym kandydatkom. Nawet jeśli Cortez to jedyna zwyciężczyni, porażki mogą być tak samo cenną lekcją, jak zwycięstwa.

Szkoda tylko że, najmniej czasu film poświęca afroamerykańskiej kandydatce Cori Bush, która startowała w stanie Missouri.

Przez co doświadczenia kobiet pochodzących z bardziej konserwatywnych części Stanów Zjednoczonych nie są wystarczająco reprezen- towane.

Pomimo skupienia głównie na polityce wyborczej USA i partii Demokratycznej, Podbić Kongres to film budujący i inspirujący.

Gabby Thorpe

Tłumaczył Maciej Bancarzewski

Podbić Kongres

(Knock Down the House)

dostępny na polskiej platformie Netflix (2019)

Reżyseria: Rachel Lears

Czas trwania filmu: 86 minut

Tags:

Category: Gazeta - lipiec-sierpień 2019, Gazeta - lipiec-sierpień 2019 - cd.

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

Dość rasizmu i faszyzmu! 16.03.2019

Plakat - demonstracja antyrasistowska 16 marca 2019
Demonstracja antyrasistowska w związku z Międzynarodowym Dniu Walki z Rasizmem – sob. 16 marca 2019, godz. 12.00, Pomnik Kopernika, Warszawa.
Wydarzenie na Facebooku gdzie znajdziesz info nt. demonstracji również w innych miastach

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku