Rządowa troska Piotra Dudy

| 1 kwietnia 2019
Sojusz Kaczyński-Piotr Duda jest szkodliwy dla całego ruchu związkowego.

Piotr Duda sięgnął kolejnego dna przyłączając się do antystrajkowej kampanii przeciwko Związkowi Nauczycielstwa Polskiego. W wywiadzie w radiu RMF M (23 marca) mówił, że nie interesuje go to, co robi ZNP, a nauczycielska „Solidarność” nie chce „brać uczniów jako zakładników”.

Te same skandaliczne słowa powtórzył rzecznik „S” Marek Lewandowski w Radiu dla Ciebie (28 marca). Duda i Lewandowski powielają po prostu wymierzoną w związki zawodowe propagandę władzy.

Wygląda ona zawsze tak samo, gdy strajkują lub chcą strajkować pracownicy ważnej i licznej grupy zawodowej. Właśnie wtedy rządzący nagle zaczynają troszczyć się bardzo o poszkodowanych, w szczególności o dzieci.

W innych okolicznościach sytuacja w niedofinansowanych usługach publicznych jakoś mniej ich interesuje. W tym przypadku szczególnie żałosna jest ta nagła „troska” ze strony władzy, która właśnie zafundowała dzieciom absurdalny chaos deformy edukacji, w tym kumulację dwóch roczników mających w tym roku egzaminy do szkół ponadpodstawowych.

Duda, zamieniając się w papugę propagandy rządowej, podcina tym samym gałąź także tysiącom członków „Solidarności”, żądającym wzrostu wynagrodzeń i szykującym się do strajku. Natomiast jego argument (z tego samego wywiadu), że trzeba walczyć także o inne grupy zawodowe i „nie możemy pozwolić dzisiaj, żeby kosztem pozostałych grup zawodowych, jedna grupa zawodowa otrzymała podwyżki”, jest absurdalny.

Nie tylko dlatego, że wydatki na oświatę – podobnie, jak na ochronę zdrowia – są częścią naszej „płacy społecznej”, bo niemal wszyscy w pewnym wieku chodzimy do szkoły.

Ale i z tego powodu, że zwycięstwo nauczycielek (bo znaczna większość z nich to kobiety) pomoże każdej grupie walczących związkowców poczuć się pewniej. Natomiast sukces antystrajkowej kampanii rządu utrudniłby walkę innym grupom zawodowym.

Wszyscy pracownicy powinni więc stać murem za nauczycielkami i innymi przygotowującymi strajk pracownikami oświaty.

Tags:

Category: Gazeta - kwiecień 2019

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku