„Czarny piątek” w ochronie zdrowia

| 1 lipca 2018

29.06.18 Czarny protest

W wielu szpitalach w Polsce 29 czerwca miały miejsce protesty personelu medycznego polegające na ubraniu się pracowników w czarne koszulki z napisami: „Czas docenić naszą pracę” oraz „Czujemy się oszukani”.

Porozumienie Zawodów Medycznych, zrzeszające 9 ogólnokrajowych związków zawodowych (m.in. fizjoterapeutów, psychologów, dietetyków, techników radioterapii, pracowników laboratoryjnych, lekarzy i pielęgniarki), zachęca do protestów w całym kraju.

Protestują oni przeciw niedotrzymaniu obietnic przez ministra zdrowia, który w lutym, kiedy zawarto umowę z rezydentami, jednoznacznie stwierdził, że będzie prowadził dialog ze wszystkimi grupami zawodów medycznych. Do tej pory w tym kierunku nic się nie działo. Pracownicy czują się oszukani.Oprócz postulatów płacowych protestującym chodzi o zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8% PKB, skrócenie kolejek i poprawę warunków pracy wszystkich grup zawodowych.

Do akcji dołączają także przedstawiciele zawodów niemedycznych, między innymi pracownicy fizyczni i szpitalni kucharze. „My jesteśmy jednym organizmem i nigdy więcej nie zgodzimy się na to, żeby zawody medyczne pomiędzy sobą dzielić, a mamy wrażenie, że takie posunięcia ministerstwa zdrowia do tego właśnie miały doprowadzić” – powiedziała na proteście w Poznaniu Matylda Kłudkowska z Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych. Po tych słowach otrzymała od protestujących gromkie brawa.

„Razem jesteśmy silni, razem możemy coś zbudować i poprawić leczenie pacjentów”, dodała Kłudkowska. Protestujący podkreślają, że jeśli nie poskutkuje obecna akcja ostrzegawcza, na jesieni dojdzie do protestów o zdecydowanie ostrzejszej formie.

Ellisiv Rognlien

Category: Gazeta - lipiec-sierpień 2018, Gazeta - lipiec-sierpień 2018 - cd.

Comments are closed.