SOLIDARYZUJEMY SIĘ Z PROTESTUJĄCYMI W REGIONIE RIFU ORAZ W RESZCIE MAROKA

| 1 lipca 2017

Protest w Maroku

Już od ponad pół roku ludzie wychodzą na ulice w regionie Rif i w reszcie Maroka. Żądają zakończenia upokorzenia (“hogra”) z rąk policjantów i urzędników państ- wowych oraz inwestycji w usługi publiczne i zatrudnienie.

Ruch rozpoczął się po tym, jak policja brutalnie zamordowała w Al Hoceima sprzedawcę ryb Mohcine’a Fikriego. Hoceima jest częścią północnego regionu Rif – politycznie, ekonomicznie i kulturowo zmarginali- zowanej części Maroka. Region ma bogatą historię oporu, zarówno wobec kolonializmu, jak i marokańskiego reżimu. Żądania ludności amazigeńskiej zamieszkującej ten region zostały podjęte przez ludzi na terenie całego kraju.

Protesty przybrały na sile w ciągu ostatnich tygodni, wzmocnione w reakcji na represje. Po latach milczenia ludzie wychodzą bardzo licznie. Kobiety odgrywają wiodącą rolę w protestach. W minioną niedzielę [11 czerwca] setki tysięcy demonstrowały w stolicy Maroka, Rabacie.

Dwa tygodnie temu [pod koniec maja] państwo eskalowało konflikt poprzez uwięzienie przywódcy ruchu Nassera Zafzafiego i innych. Obecnie ponad stu aktywistów pozostaje w więzieniach, doświadczają tortur i sfabrykowanych spraw sądowych. Reżim poprzez media i meczety rozprzestrzenia kłamstwa na temat “separatyzmu” ruchu, krążą one również w obrębie europejskiej diaspory. Ale jak na razie represje i oszczerstwa wywiodły tylko więcej ludzi na ulice, a innych uczyniły zwolennikami sprawy.

Ruch wyciągnął wnioski z Ruchu 20 Lutego, który powstał podczas arabskiej wiosny, ale spotkał się z masowymi represjami. Ruch utrzymuje dyscyplinę, regularnie podkreśla swój bezprzemocowy charakter i nie pozostawia miejsca dla prowokatorów. Rządzący w regionie obawiają się, że ten ruch ponownie obudzi ducha walki w szerokich rzeszach ludności, i mają rację.

Mocarstwa zachodnie w ogóle, a w szczególności Unia Europejska, zawsze były blisko marokańskiego króla, z inicjatywami od nadzwyczajnego programu tortur po traktaty UE, które opróżniały marokańskie morza z ryb.

W pełni solidaryzujemy się z ludem Rifu i Maroka oraz ich uzasadnionymi żądaniami: uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, inwestycji w usługi publiczne i zakończenia militaryzacji Rifu. Cała władza w ręce ludu!

Nurt Międzynarodowego SocjalizmuInternational Socialist Tendency

(IST jest nurtem, przy którym jest afiliowana Pracownicza Demokracja)

15 czerwca 2017 r.

Tags:

Category: Gazeta - lipiec-sierpień 2017

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku