RPA: Bunt studentów rośnie w obliczu agresji policji

| 1 listopada 2016
Protest na Uniwersytecie Witwatersrand w Johannesburgu.

Protest na Uniwersytecie Witwatersrand w Johannesburgu.

Władze RPA próbują kryminalizować falę protestów na kampusach, pisze Charlie Kimber.

Student, uczestnik protestów w RPA pod hasłem “Opłaty Muszą Spaść”, zmarł, po tym jak 20 października został potrącony przez samochód. Benjamin Lesedi Phehla, student Politechniki Tshwane, po marszu brał udział w blokadzie drogi.

Kierowca, który wjechał w protestujących jest przesłuchiwany pod kątem zabójstwa.

Władze rozwścieczone tym, że protesty przeciwko wzroście opłat o 10,5 procent nie ustały, starają się kryminalizować protestujących.

Na Uniwersytecie Wits w Johannesburgu policja postrzeliła w plecy gumowymi kulami przywódczynię studencką Shaeerę Kallę.

Kalla powiedziała w szpitalu: “W czasie zdarzenia wszyscy mieliśmy ręce w górze, a niektórzy z nas negocjowali z policją, aby nie strzelano do nas.

Zostałam postrzelona 13 razy w plecy, z bardzo bliskiej odległości, to był celowy atak na studentów.”

Opisała, że podczas gdy znajdowała się w szpitalnej izbie przyjęć i odczuwała “bardzo silny ból”, “została powitana przez trzech policjantów, którzy zażądali aby dostarczyć im oświadczenie”.

Bohaterskie protesty wymagają szerszego poparcia, aby odniosły sukces.

W zeszłym tygodniu studenci z socjalistycznej organizacji Skręć w Lewo wydali oświadczenie.

“Zdecydowanie obstajemy przy żądaniach naszego ruchu mającego na celu spadek opłat i przy strategii zamknięcia naszych uniwersytetów.”

“Od końca lat 60-tych studenci byli iskrą dla klasy robotniczej, a znacznie częściej od przełomu XIX i XX wieku.”“Środki oszczędnościowe ograniczyły dostęp do edukacji studentom czarnym i wywodzącym się z klasy robotniczej.”

“Te lekcje historii nie są zapomniane wśród naszej klasy rządzącej, która obawia się, że zmagania studentów mogą przerodzić się w szerszy bunt.”

“Neoliberalna ofensywa nigdy nie ograniczała się do edukacji. Państwo i rząd są zdeterminowane, by przeforsować najostrzejszy program oszczędnościowy w nadchodzącym budżecie średniookresowym.”

“Muszą oni odeprzeć wszelkie próby stępienia ich ofensywy. Nowy ruch studencki prezentuje wyraźne i aktualne zagrożenie dla tej strategii.”

“To dlatego, są zdecydowani, aby brutalnie odciąć głowę naszemu nowemu ruchowi studenckiemu.”

“Apelujemy do aktywistów studenckich, by nie ustawali w walce, ale jeśli walka ma przetrwać, musimy ją rozszerzyć. Musimy wezwać zorganizowanych pracowników i związki zawodowe, aby dołączyli do nas w aktach nieposłuszeństwa obywatelskiego.”

“Jako studenci jesteśmy w stanie być iskrą zapalną. Ale ona może zostać ugaszona, jeśli nie będziemy działać na rzecz prawdziwej solidarności wśród tych, którzy mają władzę, aby gospodarkę, oraz cały zgniły system rzucić na kolana.”

Rząd stoi w obliczu głębokiego kryzysu politycznego. Prezydent Jacob Zuma i rządzący Afrykański Kongres Narodowy chwieją się po serii porażek wyborczych i skandali.

Związek zawodowy metalowców Numsa oświadczył w tym tygodniu: “Do naszych studentów się strzela, są zabijani i ranieni, tylko dlatego że domagają się prawa do bezpłatnej edukacji!”

To jest czas dla wspólnego działania.

Tłumaczył Piotr Wiśniewski

Tags:

Category: Gazeta - listopad 2016

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku