Pracownicy, konkurencja i dyskryminacja

| 1 stycznia 2016
Waszczykowski - mieszanina głupoty i uprzedzeń.

Waszczykowski – mieszanina głupoty i uprzedzeń.

Powszechnie wiadomo, że kapitalizm jest systemem konkurencji. Z reguły jednak mówi się jedynie o konkurencji między firmami i państwami ignorując to, co jest innym ważnym fundamentem kapitalizmu: konkurencję między pracownikami.

Kapitalizm bezustannie nastawia jednych pracowników przeciw drugim: pracownicy w danej firmie mają konkurować o lepsze stanowiska czy o zachowanie swojego miejsca pracy w czasie zwolnień grupowych; pracownicy w jednym zakładzie mają konkurować z pracownikami w drugim, by “ich” firma wygrała w grze rynkowej; pracownicy w jednym państwie mają widzieć w pracownikach w innych państwach w najlepszym przypadku rywali, w najgorszym – wrogów.

Wszystkie te formy konkurencji osłabiają pracowników w ich walce o poprawę warunków pracy i życia.

Do tych form konkurencji dochodzą też inne, które polegają na szerzeniu podziałów i uprzedzeń: wobec kobiet, osób LGBT, imigrantów, ludzi o innym kolorze skóry czy innego wyznania. Nacjonalizm, rasizm, islamofobia, antysemityzm, seksizm i homofobia są również zjawiskami które podważają solidarność pracowniczą.

Jak napisał Karol Marks w 1870 roku:

“Wszystkie przemysłowe i handlowe ośrodki Anglii mają obecnie klasę robotników rozszczepioną na dwa wrogie obozy: angielskich proletariuszy i irlandzkich proletariuszy. Przeciętny angielski robotnik nienawidzi irlandzkiego robotnika jako konkurenta, który obniża jego standard of life [standard życia]. Czuje się wobec niego członkiem panującego narodu i dlatego staje się narzędziem swoich arystokratów i kapitalistów przeciw Irlandii, umacniając przez to ich panowanie nad sobą samym”.

Dziś nowy rząd PiS-u prowadzi politykę straszenia uchodźcami i imigrantami. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski mówi o „nowej mieszaninie kultur i ras”, która „ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi polskimi wartościami”. To wszystko w podobny sposób umacnia panowanie szefów nad pracownikami.

Dlatego związkowcy (i nie tylko) powinni uczestniczyć w demonstracji antyrasistowskiej, która odbędzie się 19 marca.

Andrzej Żebrowski

Category: Gazeta - styczeń 2016

Comments are closed.