Obalmy ustawę 67 – Trzeba działać TERAZ

| 1 maja 2012

Rząd daje popis arogancji w sprawie przedłużenia wieku emerytalnego do 67 lat. Skierowanie prac w tej sprawie do komisji nadzwyczajnej i maszynka do głosowania PO-PSL mają zapewnić, że ustawa emerytalna w ekspresowym tempie zostanie uchwalona jeszcze przed Euro 2012. Władza ma nadzieję, że późniejsze piłkarskie igrzyska i nadchodzące po nich wakacje spowodują, że ten atak na niezamożnych wejdzie w życie szybko i gładko.

Związki zawodowe są tu kompletnie ignorowane. Rząd nawet nie udaje, że podejmuje z nimi jakieś negocjacje. Niestety, Tusk czuje, że może zaryzykować antyspołeczną i antyzwiązkową „wojnę błyskawiczną”, widząc słabość oporu drugiej strony. Po ważnej demonstracji 30 marca pod Sejmem nie przyszły następne. Kwiecień został przez związki zmarnowany. Przez cały miesiąc w sprawie emerytur nie odbył się ani jeden większy protest.

Nie wszystko jednak stracone. Rząd może się przeliczyć. Nawet po uchwaleniu przedłużenia wieku emerytalnego przez parlament protesty społeczne będą w stanie zmusić władzę do ustępstw.

Liderzy związkowi muszą jednak przestać tylko straszyć działaniem, ale zacząć rzeczywiście działać. Czas rozpocząć przygotowania do ogólnopolskiego strajku. Takie strajki są normą w innych krajach, a wspólna, skoordynowana akcja central związkowych mogłaby przywrócić tradycję posługiwania się tą podstawową bronią pracowników także w Polsce. Nawet jednodniowy strajk generalny, pierwszy od marca 1981 r., mógłby wstrząsnąć planami rządu.

Nie ma jednak czasu do stracenia.

Trzeba działać TERAZ!

 Filip Ilkowski 

Category: Gazeta - maj 2012

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku