Solidarnie z oporem palestyńskim! Stop ludobójstwu!

| 1 listopada 2023

21.10.23 Warszawa.
21.10.23 Warszawa.

Aktualny numer Pracowniczej Demokracji poświęcony jest w znacznej mierze ludobójczemu atakowi Izraela na Strefę Gazy i konieczności wspierania ludności palestyńskiej.

Pokazujemy, w jaki sposób to, co widzimy, jest nową imperialistyczną wojną. Wyjaśniamy, dlaczego Stany Zjednoczone i inne państwa zachodnie (w tym Polska) wspierają Izrael. Tłumaczymy, co to znaczy, kiedy mówimy, że Izrael to państwo kolonializmu i apartheidu.

I co najważniejsze, opowiadamy się za budowaniem masowego ruchu aktywnego wsparcia dla Palestyny.

Demonstracje solidarności z Palestyną odbywają się w wielu miejscach świata. Są to masowe demonstracje na Bliskim Wschodzie, trzystutysięczny i półmilionowy marsz w Londynie, liczne protesty na każdym kontynencie. Ten ruch jest naprawdę globalny.

W różnych miastach Polski też organizowano protesty. Największe miały miejsce w Warszawie i Krakowie – gromadziły rekordowe liczby ludzi, jeśli chodzi o demonstracje solidarności z Palestynkami i Palestyńczykami. Jednak protesty miały miejsce także w wielu innych miejscowościach, m. in. we Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Kielcach czy Hajnówce. Skromniejsze liczebnie demonstracje również mają duże znaczenie – pokazują, że wszędzie dociera ruch oburzenia wobec działań Izraela.

W wielu krajach związkowcy dołączają do ruchu solidarności z Palestyną. Istnieją również przykłady pracowników podejmujących działania bezpośrednie (patrz ramka).

29 października, w Warszawie przedstawicielka Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych uczestniczyła w propalestyńskiej demonstracji, odczytując oświadczenie. To ważny krok naprzód dla naszego ruchu.

Kapitalizm, imperializm, geopolityka

Wszędzie demonstranci protestują przeciwko wsparciu, jakiego Zachód, na czele z USA, udziela Izraelowi, aby wzmocnić się na polu geopolitycznym.

Ważne jest, aby zrozumieć, że ta geopolityczna, imperialistyczna rywalizacja, jest wynikiem intensywnej kapitalistycznej konkurencji o zyski wytwarzane przez światową klasę pracowniczą.

Aby zapewnić największym firmom możliwość zagarnięcia jak największej części tych zysków, najpotężniejsze państwa świata dążą do zdominowania jak największej części globu. Używają do tego nie tylko mechanizmów ekonomicznych czy finansowych. Jeśli uznają to za konieczne, uciekają się do wojny – czyli do systematycznego mordowania na masową skalę.

Jeśli więc naprawdę chcemy sprzeciwić się wojnie, powinniśmy dążyć do obalenia kapitalizmu, który ją wywołuje. A chcąc położyć kres kapitalizmowi, potrzebujemy międzynarodowej rewolucyjnej alternatywy opartej na masowych protestach i samoorganizacji pracowników.

Oświadczenie Nurtu Międzynarodowych Socjalistów (IST) w sprawie Palestyny, Izraela i zachodniego imperializmu można znaleźć tutaj. Pracownicza Demokracja jest afiliowana przy IST.

Dołącz do nas! Wyślij maila na adres pracdem@go2.pl jeśli już chcesz wstąpić do naszej organizacji lub jeśli chcesz uzyskać więcej informacji.

Warto również przeczytać “Kim jesteśmy”.

Tags:

Category: Gazeta - listopad 2023

Comments are closed.