Egipt: rosną obawy o stan zdrowia więzionego Hishama Fouada

| 1 stycznia 2021
Hisham Fouad
Hisham Fouad

Z egipskiego więzienia docierają niepokojące informacje o stanie zdrowia dziennikarza Hishama Fouada. Od 18 miesięcy jest on przetrzymywany pod spreparowanym zarzutem ?spisku gospodarczego?.

Jak donoszą aktywiści kampanii Egypt Solidarity, odmówiono mu badań lekarskich, a także leczenia istniejących chorób oraz nowych dolegliwości. Dziennikarz został zatrzymany przez siły specjalne, wraz z grupą opozycjonistów, w czerwcu 2019 r. Egipskie ministerstwo spraw wewnętrznych bezpodstawnie oskarża aresztowanych o przekazywanie środków na działalność zakazanej organizacji opozycyjnej ? Bractwa Muzułmańskiego.

Prawie dziesięć lat po egipskiej rewolucji, która zmiotła dyktatora Hosniego Mubaraka, brutalne represje są znów powszechne.

W egipskich więzieniach przebywa obecnie około 60 tys. więźniów politycznych. Są to ofiary kontrrewolucyjnych represji stosowanych przez dyktatora Abdela Fattaha al-Sisiego.

Hisham Fouad jest doskonale znaną postacią egipskiej lewicy. Był aktywnym działaczem studenckim późnych lat 80 i wczesnych lat 90.

W połowie lat 90 odegrał kluczową rolę w prowadzonej przez młodych dziennikarzy kampanii mającej na celu uwolnienie się Związku Dziennikarzy Egipskich spod kontroli właścicieli i menedżerów koncernów medialnych.

W ramach swojej pracy dziennikarskiej starał się mobilizować poparcie dla ruchu pracowniczego, w tym dla niezależnych związków zawodowych, które powstały pod koniec pierwszej dekady XXI wieku.

Hisham Fouad był także kluczową postacią ruchu przeciwko wojnie w Iraku w 2003 roku oraz kampanii solidarności z Palestyną.

Jak informują aktywiści kampanii Egypt Solidarity, odmowa zapewnienia opieki medycznej więźniom jest szokująco powszechna w Egipcie, a ci, którzy wciąż przebywają w areszcie tymczasowym, jak Hisham Fouad, są jeszcze bardziej bezbronni od tych, którzy zostali już skazani. W okresie od stycznia do listopada 2020 r., w wyniku zaniedbań w zakresie opieki medycznej, w aresztach zmarło prawie 70 osób.

30 listopada rodzina prawniczki zajmującej się prawami człowieka, Hody Abdelmoniem, dowiedziała się, że aktywistka była hospitalizowana po wystąpieniu u niej podejrzenia niewydolności nerek oraz silnego bólu. Przez ponad dwa lata kobieta była przetrzymywana bez procesu.

Kampanie mają sens

Na początku grudnia z aresztu zwolniono Gassera Abdela Razeka, Karima Ennaraha oraz Mohameda Baszira, na których ciążą bezpodstawne zarzuty dotyczące terroryzmu oraz innych przestępstw.

Mężczyźni zostali aresztowani między 15 a 19 listopada 2020 r. przez egipskie siły specjalne.

Jak informują działacze Amnesty International, ich zwolnienie było efektem intensywnej kampanii i mobilizacji z udziałem aktywistów, organizacji pozarządowych, dziennikarzy, celebrytów, polityków oraz naukowców z Egiptu i innych krajów.

Zachęcamy do wystosowania listu protestacyjnego:

Ambasador Hatem Tageldin

Ambasada Arabskiej Republiki Egiptu
Alzacka 18,
03-972 Warszawa

email: embassyofegyptwarsaw@hotmail.com

Tłumaczył Łukasz Wiewiór

Tags:

Category: Gazeta - styczeń 2021

Comments are closed.