NIE DLA WOJNY I IMPERIALIZMU: UCHODŹCY SĄ NASZYMI BRAĆMI I SIOSTRAMI!

| 4 marca 2020
Uchodźcy na granicy Turcji i Grecji.

Oświadczenie siostrzanych organizacji Pracowniczej Demokracji w Turcji i Grecji w sprawie sytuacji na granicy turecko-greckiej i ataków na uchodźców.

Z uchodźców czyni się tych, którzy płacą cenę za wojnę na Bliskim Wschodzie. Gdy rządy Turcji i Grecji próbują zyskać na konflikcie między blokami imperialistycznymi, oba robią, co w ich mocy, by pozbyć się uchodźców znajdujących się wewnątrz swoich granic i zablokować przybycie ludzi uciekających przez horrorem wojny.

Zmagając się z siłami zbrojnymi Rosji i reżimu Asada w Idlib [syryjskiej prowincji], Turcja oświadczyła, że nie będzie dłużej uniemożliwiać uchodźcom przekraczania granicy z Europą. Po tym oświadczeniu dziesiątki tysięcy uchodźców, chorych i wymęczonych nędzą, wyzyskiem i rasizmem, których doświadczali w Turcji, ruszyło w drogę na Zachód, by przekroczyć granicę na morzu lub lądzie.

Gdy tysiące uchodźców pozostaje w utknięciu na granicy tureckiej, greckie siły bezpieczeństwa, we współpracy z Europejską AgencjąStraży Granicznej i Przybrzeżnej ? FRONTEX, podejmują barbarzyńskie środki, aby zatrzymać uchodźców.

Jasne jest, że decyzja rządu AKP [partii rządzącej w Turcji] dotycząca przekraczania granic nie ma nic wspólnego z dobrą wolą wobec uchodźców. Raczej nie wyjaśniając, dlaczego uchodźcy tak bardzo chcą wydostać się z Turcji, rząd turecki chwali się liczbą uchodźców, którzy przybyli do Europy. Tysiące wyruszają w śmiertelne rejsy przez morze w plastikowych pontonach, a kolejne tysiące czekają na granicy w strasznych warunkach.

Ze swojej strony grecka policja atakuje uchodźców gazem łzawiącym, a nawet kulami. Jednocześnie rasiści na wyspach egejskich, zachęcani rasistowską polityką rządu greckiego, próbują powstrzymać uchodźców przed przekroczeniem granicy. Chylimy czoła przed zwykłymi ludźmi na wyspach, którzy przepędzili policję i nie pozwalają na zakładanie więzień dla uchodźców na ich ziemi. Chylimy czoła przez kobietami na Lesbos [greckiej wyspie], które mówią, że uchodźczynie nie różnią się od nas.

Interesy tureckich i greckich pracowników nie leżą po stronie rosyjskiego lub amerykańskiego imperializmu, ani po stronie Unii Europejskiej, ani greckich i tureckich szefów. Leżą po stronie międzynarodowej solidarności pracowniczej, z wszystkimi uchodźcami, a w tym momencie w szczególności z pracownikami syryjskimi.

Wzywamy rządy Grecji i Turcji do trzymania się z dala od napięć militarnych we wschodniej części Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie oraz do porzucenia awantur zagrażających życiu zwykłych ludzi. Sprzeciwiamy się zarówno bombardowaniu Idlib przez reżim Asada i Rosję, jak i tureckim operacjom zbrojnym w tym regionie.

Polityka, która doprowadza uchodźców do horroru i śmierci na lądzie i morzu, musi zostać natychmiast zakończona!

Żądamy otwarcia granicy syryjsko-tureckiej dla setek tysięcy uciekających z Idlib oraz porzucenia polityki UE i Grecji, tworzonej w celu powstrzymywania uchodźców. Uchodźcy uciekający przed wojną powinni mieć możliwość pozostać w Turcji lub Grecji, jeśli mają takie życzenie, jak i móc wyjechać do jakiegokolwiek innego państwa, jeśli taki jest ich wybór. Turcja i Grecja, jak i inne państwa w Europie, powinny podjąć niezbędne działania w celu poprawy życia uchodźców we własnych granicach.

My, socjaliści i socjalistki po obu stronach wybrzeża egejskiego, walczymy od lat o prawa i wolności uchodźców, jak i przeciw rasistom. Wzywamy pracowników wszystkich państw do pokazania solidarności z uchodźcami i podniesienia flagi pokoju przeciw wojnie, imperializmowi i rasizmowi.

DS?P w Turcji i SEK w Grecji będą kontynuować współpracę w naszych walkach i organizować działania antyrasistowskie w tygodniu 15-21 marca.

Uchodźcy mile widziani!
Nie dla rasizmu!
Niech żyje braterstwo ludów!

Rewolucyjna Socjalistyczna Partia Pracownicza (DS?P), Turcja
Socjalistyczna Partia Pracownicza (SEK), Grecja

Oświadczenie zostało opublikowane 3 marca 2020 r.

Tags:

Category: Wydarzenia i spotkania

Comments are closed.