Globalny protest przeciw rasizmowi ? sob. 21 marca 2020 r.

| 1 stycznia 2020
16.03.2019 Zeszłoroczna demonstracja w Warszawie.
16.03.2019 Zeszłoroczna demonstracja w Warszawie.

Wezwanie do organizowania 21 marca 2020 r. na całym świecie demonstracji w ramach obchodów ONZ-owskiego dnia walki z rasizmem

Zagrożenie rasizmem i faszyzmem rośnie z dnia na dzień. Rasizm, islamofobia i antysemityzm wszędzie się nasilają. W wyniku tego doświadczamy niepokojącego wzrostu przestępstw z nienawiści. Przeciwstawiamy się wszelkim formom rasizmu, bigoterii oraz solidaryzujemy się z uchodźcami i ze wspólnotami Romów i Sinti.

Narastający opór wobec wzrostu faszyzmu, skrajnej prawicy i rasistowskiego populizmu już istnieje i pokazał, że może być skuteczny. Potrzebujemy teraz większej jedności i solidarności międzynarodowej, aby stawić czoła rasizmowi i skrajnej prawicy.

Z tych i wielu innych powodów koordynujemy międzynarodowe demonstracje Świat Przeciw Rasizmowi #WorldAgainstRacism 21 marca 2020, z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem ustanowionego przez ONZ.

W ubiegłym roku, w marcu 2019 r., demonstrowaliśmy w ponad 60 miastach świata, z dziesiątkami tysięcy ludzi maszerujących przeciw wzrostowi skrajnej prawicy, rasizmu i faszyzmu. W tym roku zamierzamy poszerzyć solidarność międzynarodową i walczyć o większe demonstracje w kolejnych miejscach na całym świecie.


Wśród ruchów, które dotychczas podpisały apel znajduje się koalicja Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi w Polsce ZPR łączy grupy współpracujące z uchodźcami i migrantami, organizacje wyznaniowe, antyfaszystowskich działaczy, związkowców, studentów, ugrupowania LGBT+, partie lewicowe.

I apel aktualnie podpisały koalicje antyrasistowskie i antyfaszystowskie z następujących krajów: Belgia, Brytania, Dania, Grecja, Katalonia, Holandia, Niemcy, Włochy, USA.

W Polsce 21 marca demonstracje odbędą się w Warszawie i w innych miastach.

Tags:

Category: Gazeta - styczeń 2020, Gazeta - styczeń 2020 - cd.

Comments are closed.