BRAZYLIA: 45 milionów pracowników strajkuje przeciwko Bolsonaro

| 1 lipca 2019
14.06.2019 Strajk generalny w Brazylii.

W piątek, 14 czerwca miliony pracowników zastrajkowały w Brazylii przeciwko reformie emerytur, wprowadzanej przez pełnego uprzedzeń prezydenta Jaira Bolsonaro. Protesty odbyły się w około 380 miastach i miasteczkach w całym kraju.

W wielu z nich strajkujący i ich sympatycy zablokowali drogi. W niektórych miejscach ustawiono bariery z płonących opon. Pracownicy wystawili pikiety przed bramkami do pobierania opłat na autostradach oraz w innych miejscach pracy. W Rio de Janeiro policja użyła granatów hukowych przeciwko protestującym.

System transportowy

Strajki szczególnie mocno dotknęły system transportowy w wielu dużych miastach. Według związku zawodowego CUT wzięło w nich udział 45 milionów pracowników. W niektórych zakładach wokół Sao Paulo zastrajkowało 98% załogi.

?Reforma? systemu emerytalnego Bolsonaro polega na cięciach wydatków publicznych o war- tości ok. 900 mld zł. Pracownicy mają za nie zapłacić poprzez podniesienie wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn i do 62 lat dla kobiet oraz przez podniesienie składek emerytalnych. Aby otrzymać pełną emeryturę pracownicy muszą pracować przez 40 lat. Prawo do jakiejkolwiek emerytury będzie przysługiwało tym, którzy przepracowali co najmniej 20 lat.

Nauczyciel Marcio Pereira de Souza mówi, że zmiany przyniosą korzyści ?dużym bankom i firmom, ale nie pracownikom?.

Wielu z tych, którzy wyszli na ulice, poprzednio wzięło udział w protestach przeciwko drakońskim cięciom, jakie rząd Bolsonaro wprowadził w edukacji. Po strajku z 15 maja przyszła mobilizacja krajowego związku studentów 30 maja, co sprawiło że studenci i pracownicy szkół znaleźli się na czele ruchu przeciwko prezydentowi.

Strajk wybuchł w czasie, gdy Bolsonaro znajduje się pod coraz większą presją. Jego syn i były szofer są podejrzani o przyjmowanie łapówek. Zwolennicy Bolsonaro próbowali się zmobilizować 26 maja, jednak wsparcie, jakie otrzymali, było ograniczone. Jego wskaźniki poparcia należą do najniższych wśród urzędujących prezydentów.

Kongres, brazylijski parlament, ma głosować nad zmianami w emeryturach w najbliższych tygodniach. Podziały wewnątrz klasy rządzącej podkreśliła 16 czerwca dymisja Joaquima Levy?ego, szefa potężnego państwowego banku rozwoju. Stało się to po tym, jak Bolsonaro powiedział, że ?za jego głowę wyznaczono nagrodę?.

Levy jest czwartym wysokim urzędnikiem państwowym, który odszedł od czasu inauguracji Bolsonaro w styczniu. Więcej aktów bojowej opozycji może zmiażdżyć jego zgniły, rasistowski rząd.

Alistair Farrow

Tłumaczył JacekSzymański

Tags:

Category: Gazeta - lipiec-sierpień 2019, Gazeta - lipiec-sierpień 2019 - cd.

Comments are closed.