Ostatni gwóźdź do trumny austriackiej koalicji prawicowo-nazistowskiej

| 1 czerwca 2019
Radość antyfaszystów po upadku koalicji.
Radość antyfaszystów po upadku koalicji.

Korupcja okazała się ostatnim gwoździem do trumny austriackiej prawicowo-nazistowskiej koalicji

Antyfaszyści w Austrii świętują upadek 19 maja rządzącej krajem nazistowsko-konserwatywnej koalicji.

Tego dnia konserwatywny kanclerz (premier) Sebastian Kurz pod wpływem protestów został zmuszony do zwołania przedterminowych wyborów. Jego zastępca, lider faszystowskiej partii FPÖ Heinz Christian Strache, dzień wcześniej zrezygnował ze stanowiska w związku ze skandalem korupcyjnym. Szef frakcji parlamentarnej FPÖ Johann Gudenus również został zmuszony do dymisji.

Dwie gazety opublikowały nagranie wideo nakręcone na Ibizie ukrytą kamerą, na którym występuje Strache, Gudenus oraz kobieta podająca się za siostrzenicę oligarchy zbliżonego do Władimira Putina. Pochodzące z 2017 r. nagranie pokazuje, jak ta trójka dyskutuje o tym, jak kobieta może przejąć kontrolę nad gazetą Kronen Zeitung i pomóc FPÖ w kampanii wyborczej. Na filmie Strache rozważa również możliwość przyznania jej kontraktów publicznych.

Około 5 tys. ludzi wyszło na ulice Wiednia 18 maja, gdy opublikowano nagranie. Skandowano hasła: „Nowe wybory” oraz „Pierdol się Strache – nikt nie będzie za tobą tęsknił”.

Lin dołączyła do protestu, by „okazać opór, ponieważ nie mamy innego wyjścia”. „To jasne, że ten rząd powinien być wymieniony, że trzeba zwołać nowe wybory, że tak dalej być nie może” – powiedziała.

Inna demonstrantka, Lili, dodała: „Mamy nadzieję, że teraz naprawdę coś się zmieni”. Julia Herr, przewodnicząca Socjalistycznej Młodzieży Austrii, powiedziała do zgromadzonych: „Ten rząd uważa Austrię za sklep samoobsługowy dla ich własnych interesów, i dla interesów ich przyjaciół w biznesie”.

Kurz powiedział, że chce, by nowe wybory odbyły się we wrześniu, mając nadzieję, że zyska na czasie, by przegrupować swą konserwatywną OVP. Twierdził, że został “osobiście obrażony” przez nagranie, a przecież jego zajadły rasizm przeciwko muzułmanom, imigrantom i uchodźcom napędzał wzrost FPÖ. To on skierował partię ostro na prawo, powielając część programu faszystów w czasie wyborów w 2017 r. Następnie utworzył on koalicję z FPÖ, przekazując jej najważniejsze teki ministerialne, w tym nadzór nad policją i służbami bezpieczeństwa.

Linkswende Jetzt (Zwrot na Lewo Teraz), rewolucyjna organizacja socjalistyczna, jest w samym sercu ruchu przeciwko FPÖ. W swym oświadczeniu stwierdziła ona: „Ruch antyfaszystowski sprawił, że Heinz Christian Strache był na progu upadku. Gwoździem do jego trumny okazało się nagranie z Ibizy”. Dalej: „Nie możemy pozwolić, by FPÖ na nowo oczyściła swój wizerunek i nie wolno nam pozwolić, by Kurzowi ta sprawa uszła na sucho. On dokładnie wiedział co robi, gdy ściągnął FPÖ do rządu.” Antyfaszyści i socjaliści żądają natychmiastowych wyborów parlamentarnych.

Tłumaczył Jacek Szymański

[Aktualizacja. 27 maja Parlament Austrii wyraził wotum nieufności dla rządu Sebastiana Kurza. To pierwszy przypadek obalenia rządu przez parlament w historii powojennej Austrii.]

Tags:

Category: Gazeta - czerwiec 2019, Gazeta - czerwiec 2019 - cd.

Comments are closed.