Strajki i protesty pracownicze w Polsce

| 1 kwietnia 2019

Plati Polska ? Kwidzyn

Strajk o podwyżki i pikieta solidarnościowa

8 marca, pod kwidzyńską fabryką, odbyła się pikieta zorganizowana przez NSZZ ?Solidarność?. Jej celem było wyrażenie poparcia dla strajkujących pracowników zakładu, którzy 21 lutego przystąpili do strajku na tle płacowym. Początkowo pracownicy strajkowali na każdej ze zmian przez trzy godziny, ale potem zaostrzyli strajk do 5-godzinnej przerwy.

Rozmowy na temat podwyżek płac zaczęły się jeszcze w marcu 2018. Komisja Zakładowa zgodziła się na przesunięcie rozmów na wrzesień 2018 r., idąc na kompromis po deklaracji firmy, że podwyżki zostaną przeprowadzone we wrześniu 2018 r. Jednak wtedy szefostwo zapowiedziało, że żadnych podwyżek nie będzie ani w 2018, ani w 2019 roku. W odpowiedzi, w październiku związek rozpoczął spór zbiorowy, a po fiasku negocjacji zorganizował referendum strajkowe. W referendum wzięło udział 70 proc pracowników, 81 proc z nich opowiedziało się za przeprowadzeniem strajku.

----------------------------------------------------------

Airbus Poland ? Warszawa

Strajk ostrzegawczy

28 lutego na terenie zakładu odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Organizatorem akcji była Komisja Zakładowa NSZZ ?Solidarność?, która domaga się podwyżek płac i pozostaje w sporze zbiorowym z dyrekcją firmy. Uczestnicy protestu trzymali plakaty z napisami: ?Chcemy działań nie obietnic?; ?Żądamy podwyżki płac?; ?I tak wygramy? ? oraz liczne flagi związkowe. Przewodniczący ?Solidarności? w Airbus podziękował wszystkim strajkującym za odwagę i determinację, ponieważ dyrekcja przedsiębiorstwa próbowała zastraszyć załogę, by nie dopuścić do strajku.

26 marca pracownicy Airbusa głosowali w referendum strajkowym, w którym wzięło udział 411 pracowników. 385 było ?za?, a 23 ?przeciw? (2 głosy nieważne). W zakładzie zatrudnionych jest ok. 780 pracowników. Wyniki referendum są wiążące.

----------------------------------------------------------

Autoliv ? Oława

Pikieta protestacyjna

Pikieta firmy Autoliv w Oławie

Pracownicy firmy 4 marca wzięli udział w pikiecie protestacyjnej zorganizowanej przez NSZZ Autoliv, działający w ramach OPZZ związek zawodowy pracowników. Protestujący i reprezentujący ich związek zawodowy wysuwają szereg żądań natury płacowej, a także domagają się poprawy warunków pracy.

----------------------------------------------------------

Ciech Soda Polska ? Inowrocław

Protest pod siedzibą zarządu

Pod siedzibą zarządu firmy w Inowrocławiu odbyła się pikieta protestacyjna zorganizowana przez Międzyzakładowy Wolny Związek Zawodowy Pracowników Produkcji. Protestujący przekazali władzom spółki petycję, w której przedstawili swoje żądania. Domagają się m.in. wypłaty nagrody w wysokości 1000 zł brutto na każdego pracownika, opracowania nowego regulaminu premiowania, wprowadzenia dodatku stażowego. Żądano też, aby w stosunku do osób uczestniczących w proteście pracodawca nie prowadził działań odwetowych.

----------------------------------------------------------

Sieć sklepów ?Stokrotka?

Spór zbiorowy ? chcą podwyżek

Od jesieni 2018 roku trwa spór zbiorowy w sieci sklepów ?Stokrotka?. Związkowcy z NSZZ ?Solidarność? domagają się 500 złotych brutto podwyżki dla szeregowych pracowników sieci. Pracodawca utrzymuje, że wynagrodzenia kształtują się w firmie „na poziomie rynkowym”. Spór jest obecnie na etapie mediacji, jednak przy takim nastawieniu zarządu firmy związkowcy powinni szykować się do akcji trajkowych.

----------------------------------------------------------

Danfoss Poland ? Grodzisk Mazowiecki

Pikieta na rzecz wzrostu wynagrodzeń

W centrum Grodziska Mazowieckiego 9 marca odbyła się pikieta protestacyjna pracowników firmy. Protest zorganizowany został przez Komisję Zakładową OZZ Inicjatywa Pracownicza a wzięło w nim udział około 50 osób. Bezpośrednim impulsem do zorganizowania akcji były rozmowy z kierownictwem firmy na temat wzrostu płac. Związek domaga się wzrostu wynagrodzeń o 4,5 proc., dyrekcja daje 1,1 proc.

----------------------------------------------------------

Fiat Chrysler Automobiles Poland ? Tychy

Kolejny wiec protestacyjny

Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ ?Solidarność? w FCA Poland 7 marca już drugi raz zorganizowała wiec protestacyjny przed bramą zakładu. Protestujący domagali się podwyżek wynagrodzeń. Chodzi o wzrost stawek godzinowych o 5 zł.

Pierwsza kilkusetosobowa pikieta w tej sprawie odbyła się 21 lutego. Dyrekcja jednak, mimo że postulaty płacowe związku zgłaszane były w trybie sporu zbiorowego, nie przystąpiła do rozmów. Dlatego na pikiecie 7 marca Wanda Stróżyk, przewodnicząca zakładowej ?Solidarności?, ogłosiła formalny początek sporu zbiorowego w FCA Poland i rozpoczęcie przygotowań do referendum strajkowego.

----------------------------------------------------------

Mleczarnia ? Ostrów Mazowiecka

Najpierw spór zbiorowy, potem strajk

Związkowcy z zakładowej ?Solidarności? 4 marca wstąpili na drogę sporu zbiorowego z pracodawcą. Przedstawili szereg postulatów i zapowiedzieli, że będą czekać 7 dni na odpowiedź na ich żądania. W razie braku woli ze strony dyrekcji do negocjacji, nie wykluczają strajku.

Postulaty związku to zwiększenie stawek zaszeregowania wszystkich pracowników o 10 proc. brutto oraz powrót dodatku za niedziele i święta od 1 maja 2019 roku, czyli znaczące podwyżki. Związkowcy domagają się też zmian w regulaminie pracy i płacy, likwidacji systemu akordowego, a także terminowego wypłacania poborów.

----------------------------------------------------------

Inspekcja Weterynaryjna ? Legnica

Trwa strajk włoski

W całej Polsce pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej od wielu miesięcy walczą o wyższe wynagrodzenie. Od grudnia 2018 r. punkty inspekcyjne na terenie całego kraju (350 jednostek IW) zostały oflagowane. Odbyła się też jednodniowa akcja polegająca na wzięciu wolnego przez wszystkich pracowników, co sparaliżowało pracę podmiotów zależnych od działań Inspekcji. W ramach ogólnokrajowej walki o godne zarobki pracownicy legnickiej Inspekcji Weterynaryjnej podjęli kolejną formę protestu i przystąpili do strajku włoskiego.

----------------------------------------------------------

Volvo Polska ? Wrocław

Spór zbiorowy o podwyżki

W firmie zaczyna się spór zbiorowy. Uchwałę w tej sprawie 18 marca podjęła Komisja Międzyzakładowa NSZZ ?Solidarność? i przedstawiła szereg żądań. Związkowcy domagają się podwyżek wynagrodzeń dla pracowników produkcji i administracji, wypłaty premii rocznej, podwyższenia w tabelach stawek zaszeregowania pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych stawek początkowych i końcowych o 300 zł. Związek zapowiada zorganizowanie w najbliższym czasie akcji wspierających postulaty NSZZ ?Solidarność?.

----------------------------------------------------------

Taksówkarze ? Warszawa

Protest przeciw zmianom w ustawie

W Warszawie przed siedzibą Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju odbył się 5 marca protest taksówkarzy przeciwko niekorzystnym dla nich zmianom ustawy o transporcie drogowym. Organizatorem było NSZZ Solidarność Taksówkarzy Zawodowych miasta stołecznego Warszawy i Samorządny Związek Zawodowy Taksówkarzy RP. Wzięło w nim udział około 150 osób.

Joanna Puszwacka

----------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------

Rolnicy

Protesty AgroUnii na ulicach Warszawy

13 marca doszło do kolejnych protestów rolniczej AgroUnii. Na warszawskim pl. Zawiszy zapłonęły opony. W proteście przeciw niskim cenom skupu rozrzucono także jabłka i świńskie tusze. Minister rolnictwa skrytykował protestujących, mówiąc o marnowaniu żywności. Taki zarzut w ustach przedstawiciela państwa, w którym tony żywności stale ulegają zmarnowaniu, można uznać za marny żart.

Żartem nie jest jednak to, że lider AgroUnii Michał Kołodziejczak za ?niszczenie mienia? (nawierzchnię jezdni i sygnalizator) i ?czynny udział w zbiegowisku? może dostać odpowiednio 5 i 3 lata więzienia.

Wszelka kara za protest byłaby skandalem. Nie zmienia to faktu, że protesty rolników-producentów mają innych charakter niż akcje pracownicze. Kołodziejczak posiada średniej wielkości gospodarstwo (13,5 hektara).

Daleko mu do wielkiego latyfundysty, ale w polskich warunkach to więcej niż posiada przeciętny rolnik (trzy czwarte gospodarstw w Polsce nie przekracza 10 hektarów). Specyfika protestów rolniczych jest taka, że gdy spadają ceny skupu produktów rolnych, odczuwają to zarówno ci duzi, jak i ci mali.

Stąd rzeczywista wściekłość wielu z nich ledwo wiążących koniec z końcem, ale także łączenie w jedno ludzi o bardzo różnej sytuacji majątkowej. Ruchy rolnicze mogą więc łatwo pójść zarówno w kierunku lewicowym, jak i prawicowym.

Najlepszym sojusznikiem dla niezamożnych rolników są ruchy pracownicze i zerwanie z dzisiejszym marnotrawnym i nieekologicznym systemem produkcji rolnej dla zysku.

Filip Ilkowski

Category: Gazeta - kwiecień 2019, Gazeta - kwiecień 2019 - cd.

Comments are closed.