Demokraci nie powstrzymają muru Donalda Trumpa

| 1 marca 2019
11.02.19 Denver, Kolorado. Pierwszy dzień strajku w oświacie. W 2018 r. liczba strajkujących pracowników w USA była 
najwyższa od 32 lat!
11.02.19 Denver, Kolorado. Pierwszy dzień strajku w oświacie. W 2018 r. liczba strajkujących pracowników w USA była najwyższa od 32 lat!

Rasistowski prezydent USA Donald Trump ogłosił 15 lutego ?stan wyjątkowy?, aby otrzymać finansowanie budowy jego antyimigranckiego muru granicznego.

Chce on przepchnąć 5 mld dolarów na wybudowanie 320-kilometrowego muru wzdłuż południowej granicy USA. Kolejne 2,5 mld dolarów na ten cel jest już dostępne z innych źródeł. Trump chce, by mur był gotowy na czas wyborów prezydenckich w 2020 r. Ta budowla będzie przyczyną śmierci wielu imigrantów.

Jednak ogłaszanie i fabrykowanie stanów wyjątkowych w celu osiągnięcia korzyści politycznych nie jest w USA niczym nowym. Barack Obama zrobił tak, żeby móc deportować tysiące imigrantów. Jedna z liderek Demokratów Nancy Pelosi, samozwańcza przywódczyni ruchu oporu przeciwko Trumpowi, była wielką zwolenniczką tamtego stanu wyjątkowego.

Podobne rozwiązania wykorzystywano, aby nałożyć sankcje na takie kraje, jak Wenezuela i Iran w 26 różnych przypadkach. Za każdym razem miały one druzgocące konsekwencje dla zwykłych ludzi.

Demokraci złożyli pozwy do sądu przeciwko stanowi wyjątkowemu Trumpa, jest jednak mało prawdopodobne, że zakończą się one sukcesem, jeśli nie są oni w stanie stawiać oporu za pomocą środków ustawodawczych.

Gdyby chcieli zablokować zarządzenie Trumpa na poziomie parlamentarnym, musieliby mieć większość w obu izbach kongresu ? w Izbie Reprezentantów i w Senacie. To jednak wykluczone, gdyż w Senacie większość mają Republikanie. A gdyby nawet udało by im się przepchnąć przez kongres odpowiednią ustawę, to Trump i tak mógłby ją zawetować.

To druzgocący argument przeciwko twierdzeniu Demokratów, że głosowanie na nich to najważniejszy sposób na stawianie oporu Trumpowi lub też na osiągnięcie zmiany społecznej.

Procesy sądowe mogą ciągnąć się latami, by wreszcie dotrzeć do Sądu Najwyższego ? który obecnie, dzięki nominacjom Trumpa, jest zdominowany przez konserwatystów.

Jedyną odpowiedzią jest ruch masowy na ulicach i w miejscach pracy, który jest w stanie dać Trumpowi odpór. Widać już pierwsze oznaki tego ruchu: liczba pracowników, którzy w 2018 roku brali udział w strajkach jest najwyższa od 32 lat!

Alistair Farrow

Tłumaczył Jacek Szymański

Tags:

Category: Gazeta - marzec 2019, Gazeta - marzec 2019 - cd.

Comments are closed.