PLL LOT – Związkowcy zapowiadają strajk

| 1 września 2018
30.06.18 Warszawa. Protest pracowników PLL LOT.

30.06.18 Warszawa. Protest pracowników PLL LOT.

Zwiąkowcy w PLL LOT zapowie-dzielił, że we wrześniu dojdzie do strajku.

Głównym powodem planowanego protestu pozostaje regulamin wyna-gradzania, który daje pracownikom dużo gorsze warunki zatrudnienia. Nowi pracownicy są zaś zmuszani do zakładania działalności gospodarczej lub proponuje się im umowy cywilnoprawne.

Strajk miał odbyć się już w maju, ale decyzją sądu został zakazany. Związkowcy odstąpili od przepro-wadzenia strajku, a przewodnicząca ZZPPiL Monika Żelazik została dyscyplinarnie zwolniona z pracy po 25 latach.

W lipcu decyzja o zakazie strajku została cofnięta przez Sąd Apelacyjny.

Teraz związkowcy powinni poka-zać swoją determinację i bez względu na wszystko przeprowadzić strajk pod hasłami obrony praw pracowniczych i przywrócenia Moniki Żelazik do pracy.

O tym, że strajk odbędzie się we wrześniu, zadecydowały 22 sierpnia trzy związki działające w liniach lotniczych. Chodzi o Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lot- niczego, Związek Pilotów Komunikacyjnych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Konfederacji Pracy.

 

Mówi Monika Żelazik:

?Dość plucia w twarz związkom zawodowym i ograniczania praw pracowniczych. Zgodnie z ustawą, powiadomię pracodawcę o terminie strajku pięć dni wcześniej. Liczę, że pasażerowie zrozumieją i wybaczą. Myślę, że są z nami.?

?To jest pewna dysfunkcja tego zarządu. Pomiatanie ludźmi, traktowanie ich w haniebny sposób. Przekaz jest taki: Piloci to pijacy, a stewardessy to złodziejki.? (Radio TOK FM – 23 sierpnia).

Joanna Puszwacka

Tags:

Category: Gazeta - wrzesień 2018, Gazeta - wrzesień 2018 - cd.

Comments are closed.