Oświadczenie Nurtu Międzynarodowego Socjalizmu (IST) w sprawie rasistowskiego pędu w Europie

| 15 lipca 2018
13.07.2018 Londyn. Ogromna demonstracja przeciw Trumpowi.

13.07.2018 Londyn. Ogromna demonstracja przeciw Trumpowi. ? Guy Smallman

1. Posiedzenie Rady Europejskiej w dniu 28 czerwca stanowiło potencjalnie niezwykle niebezpieczny zwrot w rasistowskim pędzie przeciw migrantom w Europie. Po objęciu przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta USA w listopadzie 2016 r. Unia Europejska próbowała się przedstawiać jako bastion liberalizmu i tolerancji na tle rasistowskiego i seksistowskiego wizerunku nowego amerykańskiego prezydenta. Jednak podczas ostatniego szczytu UE podjęła antymigrancką agendę Trumpa.

2. Trump wywołał oburzenie, gdy zarządził przetrzymywanie dzieci nieudokumentowanych migrantów oddzielnie od ich rodziców. Tymczasem UE postanowiła tworzyć wzdłuż swoich granic obozy detencyjne dla uchodźców ? tak zwane ?platformy zejścia na ląd?, w których przetrzymywane będą całe rodziny. Specjalną rolę w tym zadaniu odegra Libia ? kraj opanowany przez walczące ze sobą bojówki, które przemycają, porywają, torturują i gwałcą migrantów. Podczas szczytu przyznano libijskiej straży przybrzeżnej wyłączność na ?ratowanie? łodzi z uchodźcami na Morzu Śródziemnym.

3. Decyzje te są skutkiem sojuszu zawartego między Trumpem a skrajnie prawicowymi rządami, które szerzą się w Europie, reprezentowanymi przez Viktora Orbána na Węgrzech, Sebastiana Kurza współpracującego z nazistowską Partią Wolnościową w Austrii i Matteo Salviniego we Włoszech. Rzekomo bardziej umiarkowani politycy neoliberalnego centrum, tacy jak Angela Merkel w Niemczech i Emmanuel Macron we Francji, próbują powstrzymać te siły, idąc wobec nich na ustępstwa. Napędza to tylko śmiercionośną spiralę radykalizacji antymigranckich postaw, faktycznie wzmacniając skrajną prawicę.

4. Wzrost rasistowskich partii populistycznych daje siłę i pewność siebie prawdziwym faszystom. Sukces kampanii Ligi Północnej w ostatnich wyborach we Włoszech spowodował eskalację rasistowskich ataków. Faszystów wspiera także Trump i amerykański nurt skrajnej prawicy, tzw. alt-right. Widać to na przykładzie błyskawicznego powstania w Wielkiej Brytanii mobilizowanego na ulicach skrajnie prawicowego ruchu skupionego wokół Football Lads Alliance i Tommy?ego Robinsona, wspieranego przez partię UKIP.

5. Antymigrancki pęd polityki UE wymaga zwiększenia zasięgu imperialistycznej ingerencji w Afryce. Włochy dołożyły wielu starań, aby ukształtować na nowo Libię od czasu upadku Kaddafiego. Francja zintensyfikowała działania w ramach swojego długoletniego planu zaangażowania wojskowego w regionie Sahelu. Niemcy naciskają na rządy afrykańskie, aby te powstrzymały napływ migrantów u źródła. Dowództwo amerykańskie zwiększa aktywność swoich wojsk w Afryce Subsaharyjskiej, o czym świadczą zgony czterech żołnierzy sił specjalnych, zabitych w październiku zeszłego roku w Nigrze, oraz plany budowy amerykańskiej bazy wojskowej w Ghanie.

6. Na swoim niedawnym spotkaniu Nurt Międzynarodowego Socjalizmu potwierdził swój niezmienny i całkowity sprzeciw wobec takiej polityki:

  • opowiadamy się za otwartymi granicami i przeciwstawiamy się wszelkiej kontroli imigracji: problemem nie są migranci, lecz szefowie i bankierzy oraz tworzony przez nich system;
  • jednocześnie staramy się budować jak najszerszy ruch antyrasistowski, jednocząc wszystkich przeciwników Trumpa i skrajnej prawicy z obrońcami praw migrantów i uchodźców;
  • czerpiąc z tradycji ruchu Anti-Nazi League z lat siedemdziesiątych XX w., odnowionej w ostatnich latach przez takie ruchy, jak Keerfa w Grecji, Aufstehen gegen Rassismus w Niemczech, Stand Up to Racism i Unite against Fascism w Brytanii, Unitat contra el feixisme i el racisme w Katalonii, Platform fur eine menschliche Asylpolitik w Austrii, Marche des Solidarités we Francji oraz United against Racism w Irlandii*, staramy się uniemożliwiać faszystom agitację oraz organizowanie się poprzez wypieranie ich z ulic dzięki masowej mobilizacji ich przeciwników;
  • sprzeciwiamy się wszelkim interwencjom wojskowym zachodnich imperialistycznych mocarstw w Afryce i na Bliskim Wschodzie oraz domagamy się usunięcia ich baz wojskowych z tych regionów;
  • wykorzystujemy każdą sposobność do budowania międzynarodowej solidarności wśród wyzyskiwanych i uciskanych na świecie. Tylko rewolucja socjalistyczna może położyć kres cierpieniom i konfliktom powodowanym przez kapitalizm.

Koordynacja Nurtu Międzynarodowego Socjalizmu (IST)

13 lipca 2018 r.

Tłumaczył Łukasz Wiewiór

 (IST jest nurtem, przy którym jest afiliowana Pracownicza Demokracja)

[*W Polsce podobnym ruchem jest koalicja Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi]

Tags:

Category: Wydarzenia i spotkania

Comments are closed.