Naród, Holokaust i polityka PiS

| 1 lipca 2017
14.06.17 Beata Szydło straszyła uchodźcami na terenie byłego obozu Auschwitz.

14.06.17 Beata Szydło straszyła uchodźcami na terenie byłego obozu Auschwitz.

Słowa Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara na temat Holokaustu wywołały burzę. Warto przyjrzeć się tej sprawie, o której napisano wiele głupstw.

20 czerwca Bodnar powiedział na antenie TVP Info w programie ?Minęła dwudziesta?:

?Musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu Holokaustu. W tym także, o czym mówię z ubolewaniem, naród polski?. (Gdy cytowano to zdanie w prasie często ominięto słowa ?z ubolewaniem?.)

Niewielu krytyków Bodnara zauważyło, że również powiedział: ?Przecież ile było wyroków wydanych przez Armię Krajową na osoby, które ujawniały kryjówki dla Żydów?. Dodał też, że ?oprócz państwa mamy też przedstawicieli narodu, także Polaków, którzy mogli uczestniczyć w różnego rodzaju zbrodniach. (…) Nie możemy zapominać o tym, że wśród polskiego narodu także znajdowały się osoby, które najzwyczajniej w świecie popełniły zbrodnie, popełniły błędy. Tak samo, jak były takie osoby w narodzie słowackim, węgierskim, francuskim?.

W wywiadzie, przed kontrowersyjnym zdaniem, powiedział: ?Nie ma żadnych wątpliwości, że za Holokaust byli odpowiedzialni Niemcy?.

Dzień później Bodnar wydał oświadczenie, w którym czytamy ?Myślę, że moje działania jako Rzecznika Praw Obywatelskich i stanowisko w sprawie odpowiedzialności za Holokaust są jednoznaczne, poparte dowodami historycznymi i nie powinny budzić wątpliwości. Tym niemniej w ferworze rozmowy w studiu telewizyjnym padły sformułowania, które ? zwłaszcza wyrwane z kontekstu ? mogły zostać źle odebrane czy być niezrozumiałe dla widzów. Szczególnie jeśli chodzi o użycie słowa ?naród?. Nawet jeśli wielokrotnie w tej rozmowie wyjaśniałem, że chodzi mi o zachowanie jednostek, nie całych narodów, to jednak ubolewam z powodu tego nieprozumienia.?

To wszystko nie wystarczyło dla pisowskich polityków, którzy wszędzie wywęszą antypolski spisek. Pisowcy i skrajna prawica żądają dymisji Bodnara.

Najlepiej wyraził absurd pisowskiej polityki ideologicznej Sławomir Jastrzębowski, prorządowy redaktor naczelny ?Super Expressu? w Wiadomościach TVP 22 czerwca. Mówił o ?Niemcach?: ?Swoją winą próbują obdzielić także inne narody. I to jest bardzo przemyślana polityka historyczna. Oni wymyślili po to nazistów, którzy mają być oddzieleni od narodu niemieckiego?.

Mówienie, że nazizm to ?wymysł?, ma jednocześnie wzbudzić wrogość wobec Niemców, jak i usprawiedliwić partię Kaczyńskiego, która promuje organizacje faszystowskie w Polsce na rzecz rzekomej jedności narodu.

Nic dziwnego więc, że rzecznik PiS Beata Mazurek może powiedzieć o czerwcowym ataku faszystów z Młodzieży Wszechpolskiej i ONR w Radomiu: ?To sytuacja, która nie powinna mieć miejsca, ale też ich rozumiem?.

Nazizm to nie wymysł, a ?narody? nie są niezróżnicowane.

Najważniejszy podział społeczny to oparty na wyzysku podział klasowy. Pomimo propagandy głoszącej obronę tzw. szarego obywatela, pisowska polityka narodowa ma zasłonić ten podział w interesie najbogatszych.

Najskrajniejszym przykładem polityki narodowej jest faszyzm. Nie oznacza to, że PiS jest partią faszystowską, bo nią nie jest, ale PiS idzie o kilka króków dalej niż główny nurt polityczny w swoim ?patriotyzmie?. Tłumaczy to dlaczego PiS może promować skrajną prawicę.

W końcu tylko solidarność klasowa pracowników może pokonać politykę pseudojedności narodowej.

Wyjaśnijmy dalej.

* Nazizm/hitleryzm to wariant faszyzmu w Niemczech, który miał ogromną liczbę przeciwników, również wśród Niemców. Niemieccy związkowcy i antyfaszyści byli pierwszymi więźniami obozów koncentracyjnych.

* Faszyzm to nurt polityczny, który miał i ma zwolenników w każdym europejskim kraju. Jego zwolennicy to najczęściej osoby z niższej klasy średniej, ludzie, którzy nie mogą walczyć o swoje w ten sam sposób, co zorganizowani pracownicy.

*  Holokaust był ludobójczym programem nazistów, a nie wszystkich Niemców.

* Absurdem jest więc winienie za Holokaust wszystkich Niemców lub, jak kto woli, niemiecki naród.

* Przed wojną i w czasie wojny także w Polsce istniały organizacje będące tutejszą odmianą faszyzmu ? np. ONR (dziś też istnieje organizacja faszystowska pod tą samą nazwą).

* Czy faszyści w Polsce ? np. działacze ONR – przyczynili się do Holokaustu? Oczywiście. Po pierwsze, głosili morderczą ideologię antysemicką. Po drugie, sami dowodzili antysemickimi zbrodniami. Dla przykładu przed wojną oenerowcy i endecy byli znaczącą siłą polityczną na Podlasiu. W latach 1941-1942, gdy Polska była okupowana przez nazistów, dochodziło w tym regionie do pogromów na Żydach prowadzonych często przez działaczy polskiej skrajnej prawicy.Mirosław Tryczyk, autor wstrząsającej i obszernie udokumentowanej książki Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów dowodzi, że w tym czasie doszło na Podlasiu do 128 pogromów, z czego Jedwabne jest najbardziej znaną zbrodnią.

* Historyk prof. Jan Grabowski wyjaśnia, że było o wiele więcej przypadków mordowania Żydów przez Polaków niż dotychczas sądzono, i że polska policja (?granatowi?) była szczególnie aktywna w tych zbrodniach. Grabowski dodaje: ?Nowe badania – w tym moje – pokazują znaczący bezpośredni udział Polaków w mordowaniu Żydów nie tylko w 1941 dr., ale także w 1942, 1943 i 1944 r. Przez całą okupację? (?Gazeta Wyborcza?, 30 lipca 2016 r.).

* Czy to znaczy, że ?polski naród? odpowiada za Holokaust? Nie. Czy to znaczy, że pewne polskie siły polityczne przyczyniły się do tej ludobójczej zbrodni? Oczywiście.

* Rzecz jasna, byli też Polacy, którzy walczyli z antysemityzmem, i byli oni najczęściej związani z politycznymi siłami lewicy.

Dzisiaj nie chodzi tylko o to, by bronić historycznej prawdy wbrew kłamstwom pisowskiej prawicy, lecz także o to, by w tej najlepszej tradycji zwalczać rasistów i faszystów, równocześnie budując solidarność pracowniczą i prawdziwą lewicę.

Andrzej Żebrowski

Tags:

Category: Gazeta - lipiec-sierpień 2017

Comments are closed.