WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2017 – Program

| 3 maja 2017

Plakat ? Weekend Antykapitalizmu 2017

PRZYJDŹ NA WEEKEND ANTYKAPITALIZMU

– jeśli brałaś udział w Czarnym Proteście przeciw zakazowi aborcji
– jeśli nie akceptujesz wyzysku i dyktatury szefów w miejscach pracy
– jeśli protestujesz przeciw rasizmowi i promowaniu faszystowskich
organizacji przez władzę rządową

Zapraszamy do udziału!

 

PIĄTEK 19 MAJA

18.00: PO CZARNYM PROTEŚCIE – CO DALEJ DLA RUCHU KOBIET?
Ewa Dąbrowska-Szulc – Pro Femina, Przedstawicielka Partii Razem;
Ellisiv Rognlien ? Pracownicza Demokracja

 

SOBOTA 20 MAJA

11.00: TRUMP, ORBAN, KACZYŃSKI – JAK POWSTRZYMAĆ OFENSYWĘ PRAWICY?
Na spotkaniu także: walka z faszyzmem
Przemysław Wielgosz – Le Monde diplomatique – edycja polska;
Filip Ilkowski ? Pracownicza Demokracja

12.45: PAŃSTWOWY RASIZM – POLITYKA WOBEC UCHODŹCÓW I MIGRANTÓW
Natalia Gebert ? Dom Otwarty; Kamil Kamiński – Przestrzeń Wspólna; Kasia Lisikiewicz ? inicjatywa Solidarni z Ameerem (ws. deportowanego w kwietniu doktoranta Uniwersytetu Jagiellońskiego, Ameera Alkhawlany’ego); Michał Wysocki – Pracownicza Demokracja

 15.00: WZROST NIEZADOWOLENIA W MIEJSCACH PRACY ? GŁOSY WALCZĄCYCH PRACOWNIKÓW

Antek Bojadżijew, pracownik Poczty Polskiej; Beata Uba, pielęgniarka, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP w Staszowie; Elżbieta Zielińska, prezeska ZNP w Gimnazjum nr 11 w Warszawie

 16.45: PAŹDZIERNIK 1917 – PUCZ CZY ODDOLNA REWOLUCJA?
Andrzej Żebrowski – Pracownicza Demokracja

18.30: SMOG I ZMIANY KLIMATYCZNE – JAK KAPITALIZM NISZCZY ZIEMIĘ
Dr hab., prof. UW Krzysztof Markowicz, kierownik Zakładu Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Przewodniczący Rady Naukowej Aerozolowej Sieci Badawczej Poland-AOD; Joanna Puszwacka – Pracownicza Demokracja

 

NIEDZIELA 21 MAJA

11.00: BREXIT, WYBORY I UNIA EUROPEJSKA – JAKA PERSPEKTYWA DLA PRACOWNIKÓW?
Gość z Anglii: Jacek Szymański – emigrant z Polski, działacz Stand Up To Racism (Postaw Się Rasizmowi) i Socialist Workers Party

 12.45: WALCZMY Z PISEM BEZ WPADANIA W ŁAPY LIBERAŁÓW
Roman Kurkiewicz ? Collegium Civitas, publicysta; Piotr Trzpil – Pracownicza Demokracja

 14.30: DEBATA: CZY LEWICA W POLSCE ODBIJA SIĘ OD DNA?
Przedstawiciel/ka Partii Razem; Piotr Ikonowicz ? Ruch Sprawiedliwości Społecznej; Andrzej Żebrowski – Pracownicza Demokracja i inni

 

Zapraszamy na Weekend Antykapitalizmu 2017
Pracownicza Demokracja organizuje co roku weekend spotkań, by analizować tendencje polityczne, współczesny kapitalizm i wydarzenia historyczne jak i, co najważniejsze, by zainspirować ludzi do walki z nieludzkim systemem, jakim jest globalny kapitalizm, oraz do myślenia o tym, jaka może być wobec niego alternatywa.

W roku, który minął po naszym ostatnim Weekendzie, polaryzacja świata stała się jeszcze bardziej wyrazista. W wielu krajach partie populistyczno- lub skrajnie prawicowe wzrosły w siłę. Wygrana Donalda Trumpa w USA oznacza ataki na imigrantów, kobiety i najbiedniejszych w jeszcze większej mierze.

Równocześnie protesty przeciw Trumpowi były silne i natychmiastowe. Jeszcze podczas kampanii prezydenckiej słowo ?socjalizm? stało się popularne nawet tam, w sercu kapitalizmu.

W Polsce pisowski rząd próbuje połączyć posunięcia socjalne z autorytarnymi. Przez jakiś czas PiS mógł pływać na fali 500+, ale ujawnienie prawdziwej twarzy partii zaczyna mieć skutki w sondażach.

Dla ludzi oddolnej lewicy, którym chodzi o wzmocnienie walki pracowniczej, istotne jest, by przeciwstawiać się rządowi bez wpadania w łapy probiznesowych, antypracowniczych partii opozycji sejmowej.

Poziom walki pracowniczej, związkowej jest jeszcze w Polsce na niskim poziomie. Strajk szkolny ZNP 31 marca był jednym z wyjątków ? był ważnym, ale niewystarczającym krokiem przeciw zwolnieniom i szkodliwej reformie edukacji. Podczas Weekendu Antykapitalizmu będziemy dyskutować o strategii dla związków zawodowych.

Na tegorocznym Weekendzie również nie możemy pominąć tego, że mamy 100. rocznicę rewolucji w Rosji. Chcemy obalić kilka mitów i nieporozumień odnośnie wydarzeń 1917 roku ? odzyskać pamięć o oddolnej, pracowniczej rewolucji, która obaliła carat i rząd kapitalistów, wstrząsnęła światem i zainspirowała miliony do buntu przeciw wyzyskiwaczom i rządzącym na całym świecie. Przeanalizujemy również, w jaki sposób rewolucja w końcu została zniszczona, i czy wydarzenia sprzed 100 lat mogą dzisiaj coś dla nas znaczyć.

Innymi tematami do dyskusji będą kapitalizm i zmiany klimatyczne, obrona praw uchodźców, Brexit czy walka o prawo do aborcji.

W tym roku wśród mówców będzie specjalny gość z Anglii, Jacek Szymański – emigrant z Polski, działacz Socialist Workers Party i organizacji Stand up to Racism (Postawmy Się Rasizmowi).

Zapraszamy do udziału!

Kontakt: pracdem@gmail.com

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1338333146255992/

„Weź udział” i zaproś znajomych

Category: Wydarzenia i spotkania

Comments are closed.