Strajkujący górnicy w RPA – Potrzebujemy solidarności

| 1 czerwca 2014

Strajkujący górnicy - RPA

Górnicy z południowoafrykańskich kopalni platyny powstrzymali w maju zorganizowane próby złamania ich czteromiesięcznego strajku o godne płace. Jednak by wygrać, potrzebują oni solidarności pracowników z całego świata.

Właściciele kopalni mieli nadzieję ,że po wyborach parlamentarnych uda im się zmusić górników do powrotu do pracy. Górnicy obawiali się że spotkają się z brutalną przemocą.

Strajkujący związek zawodowy Amcu zwołał zjazd w Lonmin pod Rustenberg, nieopodal miejsca w którym policja dokonała masakry strajkujących górników z Marikany w 2012 r.

Brytyjski prawnik Jim Nichol, reprezentujący rodziny ofiar masakry, był jednym z przemawiających na zjeździe. Powiedział on: ?Po długim, trwającym 16 tygodni strajku, 15 000 ludzi przybyło na wiec. Wszyscy są bardzo aktywni, zjednoczeni i zdecydowani?.

Działacze intensyfikują wezwania do solidarności i poparcia innych związków dla strajkujących górników.

19 maja konwój czterech ciężarówek, wypełnionych jedzeniem i ubraniami dla górników i ich rodzin, wyruszył do prowincji Północno-Zachodniej i Limpopo. Każda ciężarówka wiezie 200-300 paczek żywnościowych. Transporty zostaną przyjęte przez komitet strajkujących pracowników i przywódców lokalnych, reprezentujących hotele robotnicze i osie-dla sąsiadujące z szybami kopalni. Wartość żywności wynosi ?20 000 (ok. 100 000 zł.). Kolejne tran-sporty miały wyruszyć kilka dni później.

Rehad Desai z Kampanii Poparcia dla Marikany powiedział: ?Ten strajk to otwarta walka o społeczną i gospodarczą równość. Żaden socjalista nie może stać bezczynnie z boku, gdy toczą się te tytaniczne zmagania. Zbiórka żywności dla górników ma decydujące znaczenie w powstrzymaniu właścicieli kopalni platyny przed złamaniem strajku?.

Charlie Kimber

Kampania Poparcia dla Marikany

Nazwa konta: HRMT1 for Marikana Support Campaign
Bank: Nedbank
Oddział banku: Constantia 
Kod oddziału banku: 101109 
Nr konta: 1011202366
Reference: Marikana Hardship Fund
Kod SWIFT: NEDSZAJJ

———————————————————————

Oficjalny fundusz górniczego związku AMCU

Nazwa konta: AMCU Association of Mineworkers and Construction Strike Fund
Bank: Standard Bank?Witbank Business
Kod oddziału banku: 052 750

Nr konta 332 748 634
Kod SWIFT SBZAZAJJ 

Category: Gazeta - czerwiec 2014

Comments are closed.