Co słychać? 26 osób ma tyle pieniędzy, co pół ludzkości

| 1 lutego 2019
Najbogatsi ludzie świata – Jeff Bezos, Bill Gates i Warren Buffet.
Najbogatsi ludzie świata – Jeff Bezos, Bill Gates i Warren Buffet.

Majątek wszystkich miliarderów świata zwiększa się o około 2,5 miliarda dolarów każdego dnia. Tymczasem 3,8 miliarda najuboższych biednieje w tempie 11 procent rocznie – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu organizacji humanitarnej Oxfam.

Z raportu jasno wynika, że przepaść pomiędzy bogatymi a biednymi stale się powiększa. Grono miliarderów liczy teraz rekordowe 2 208 osób. Od ostatniego wielkiego kryzysu sprzed dekady liczba ta zwiększyła się prawie dwukrotnie. […]

Fortuny 26 najbogatszych ludzi świata osiągnęły w ostatnim roku poziom 1,4 biliona dolarów, czyli tyle, ile wynosi majątek prawie połowy ludzi na Ziemi – 3,8 miliarda najuboższych. Według listy Forbesa, z której korzystano w raporcie, czwórka najbogatszych Amerykanów, Jeff Bezos, Bill Gates, Warren Buffet i Mark Zuckerberg, jest w sumie warta 357 miliardów dolarów. […]

Z wyliczeń Oxfam wynika, że gdyby najbogatsi musieli zapłacić pół procenta podatku od ich majątku, to wystarczyłoby to na edukację 262 milionów dzieci oraz zapewnienie opieki medycznej, która uratowałaby 3,3 milionów ludzi. Podkreślono również, że stawki podatkowe dla najbardziej majętnych oraz dla korporacji dramatycznie spadły w ostatnim półwieczu. W najbardziej rozwiniętych krajach świata średnia najwyższa stawka podatkowa zmalała z 62 proc w 1970 r. do zaledwie 38 proc. w 2013 r.

https://tvn24bis 21.01.2019

Działacz skrajnej prawicy w państwowym radiu

Grono dziennikarzy Radia Poznań zasilił Hubert Jach, student dziennikarstwa i działacz Młodzieży Wszechpolskiej. Zamierza łączyć obie funkcje, w czym nie widzi nic złego. […] Po otrzymaniu pracy nie zamierza rezygnować ze swojej działalności w Młodzieży Wszechpolskiej. […] Piotr Bernatowicz, prezes Radia Poznań, nie komentuje faktu zatrudnienia Hubera Jacha. Według źródeł „Wyborczej”, działacz MW ma realizować przede wszystkim materiały polityczne, którymi nie chcą zająć się inni dziennikarze rozgłośni.

Onet.pl 01.02.2019

Tags:

Category: Gazeta - luty 2019, Gazeta - luty 2019 - cd.

Comments are closed.