Rasistowska propaganda TVP

| 1 grudnia 2017
TVP opisuje marsz prowadzony przez faszystów i rasistów.

TVP opisuje marsz prowadzony przez faszystów i rasistów.

Od 2015 roku Telewizja Publiczna jest zarządzana przez Prawo i Sprawiedliwość. Fakt ten nie powinien budzić zdziwienia. TVP przejmowana jest automatycznie przez partię, która wygrywa wybory, tak jak było w przypadku PO czy SLD kilka lub kilkanaście lat wcześniej.

Jak bardzo trafnie ujęli to Karol Marks i Fryderyk Engels prawie 170 lat temu w Manifeście Komunistycznym: „Ideami panującymi każdego danego okresu były zawsze tylko idee klasy panującej”.

Mimo iż ten cytat nie odnosi się bezpośrednio do mass mediów, to wciąż świetnie oddaje sens wpływu klasy panującej (m. in. rządu i wielkiego biznesu) na kształtowanie idei przez przejęcie publicznych mediów. Dotyczy to oczywiście nie tylko TVP, ale także innych głównych stacji telewizyjnych, takich jak TVN czy Polsat. W przypadku telewizji publicznej, wpływ ten okazał się jednak w ciągu ostatnich dwóch lat szczególnie niebezpieczny.

Telewizja Polska, a zwłaszcza jej kanał informacyjny (TVP Info), trafiła w ręce prawicowych, czasem skrajnie prawicowych, publicystów związanych z takimi tyłami, jak Gazetą Polska Codziennie, Uważam Rze, Fronda czy Sieci.

Czasopisma te już od wielu lat odpowiedzialne są za propagowanie nienawiści do obcokrajowców, muzuł- manów, homoseksualistów i kobiet. Ziejące agresją okładki Sieci można z łatwością porównać do hitlerowskiego Der Stürmer.

Częstymi gośćmi lub wręcz gwiazdami wielu programów TVP Info są współpracujący z tymi gazetami znani rasiści i mizogini: Rafał Ziemkiewicz, bracia Karnowscy, Jan Pietrzak czy Marcin Wolski (gwoli ścisłości, ci dwaj ostatni robili także karierę w reżimowych mediach w okresie PRL-u).

Na falach TVP Info wypłynęła również Magdalena Ogórek. Wcześniej kandydatka SLD na prezydenta, teraz uwielbiana przez prawicę, zasłynęła ona niedawno antysemickimi wpisami na Twitterze.

Stałym „ekspertem z USA” dla Wiadomości jest ksenofob-podróżnik i zwolennik powrotu Polski do feudalizmu – Wojciech Cejrowski. Do TVP zapraszany jest też faszysta Marian Kowalski, również w roli „eksperta”.

Narracja TVP Info i jej strony internetowej budowana jest właśnie wokół nienawiści do imigrantów i rzekomo nieprzejednanej postawy rządu Prawa i Sprawiedliwości, który zwycięsko powstrzymuje „najazd barbarzyńców”. Misją TVP jest odhumanizowanie muzułmanów i imigrantów przybywających do Europy.

Do budowania atmosfery oblężonej twierdzy służą artykuły publikowane na tvp.info w stylu: „Do 2050 roku co piąty mieszkaniec Niemiec będzie muzułmaninem” czy też „Wiedeń: w szkołach więcej muzułmanów niż katolików. „Zachód umiera na naszych oczach””.

W roli obrońcy chrześcijaństwa występuje oczywiście minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. Ponadto administratorzy strony internetowej TVP Info pozwalają na umieszczanie antysemickich i antymuzułmańskich komentarzy pod publikowanymi artykułami. TVP.info dostarcza platformy wszystkim rasistom, którzy chcą szerzyć nienawiść.

Na polu międzynarodowym, zgodnie z oficjalną linią partyjną PiS-u, telewizja kreuje Donalda Trumpa i Viktora Orbana na bohaterów, nienawidzi Unii Europejskiej za jej „lewactwo” i „multikulturalizm” i ogłasza kolejne dowody na „zamach” w Smoleńsku.

TVP nie sili się nawet na jakiekolwiek pozory obiektywizmu. Po raz kolejny pokazała coroczny Marsz Niepodległości jako „rodzinne święto” i z wielką zapalczywością atakowała kogokolwiek, kto ośmielił się przypomnieć o rasistowskich hasłach obecnych 11 listopada na ulicach Warszawy czy Wrocławia.

W linię TVP wpisał się poseł Kornel Morawiecki, który komentując marsz w programie „Minęła 20” tego samego wieczoru stwierdził, iż nie powinno być zgody na marsz antyfaszystowski, który „przecież dzieli Polaków”.

Zapraszani goście to oczywiście głównie politycy partii rządzącej lub Kukiz 15. Kiedy w marcu tego roku odbywały się w całym kraju dziesiątki protestów w obronie prawa do aborcji, aby komentować to wydarzenie w studiu TVP Info pojawiła się jedynie przedstawicielka bigotów anti-choice z Ordo Iuris. Ponad rok temu podczas Czarnego Protestu TVP specjalnie zmieniła ramówkę, aby wyemitować film dokumentalny zatytułowany „Eugenika. W imię postępu” zrealizowany przez prawicowego ekstremistę – Grzegorza Brauna.

Kto ośmieli się strajkować w Polsce rządzonej przez PiS, oczywiście nie może liczyć na bezstronność dziennikarzy TVP. W październiku tego roku podczas strajku głodowego lekarzy rezydentów, Wiadomości TVP obrzydliwie zmanipulowały materiał o strajkujących zarzucając im, iż mają pieniądze na egzotyczne wycieczki i kanapki z kawiorem. Dowodem na rozpasane bogactwo lekarzy miały być zdjęcia z portali społecznościowych.

W podobny, tendencyjny sposób przedstawiany był protest pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie latem zeszłego roku. TVP Info nagłaśniało między innymi głos wiceministra zdrowia, którzy mówił o „katastrofie dla pacjentów” i „politycznym strajku” pielęgniarek.

Krytyka TVP w wykonaniu mediów liberalnych (z Gazetą Wyborczą na czele) skupia się głównie na ogólnym braku obiektywizmu telewizji w pokazywaniu dokonań rządu, a także na manipulowaniu sondażami wyborczymi. Wiele mówi się o głupich i kłamliwych paskach TVP, niewiele krytyki spada jednak na rasistowski przekaz telewizji publicznej.

TVP nie ma monopolu na przekazywanie informacji w Polsce, a jej oglądalność raczej spada w ostatnim czasie. Tym niemniej nie możemy ignorować jej wpływu na poglądy wielu mieszkańców kraju, zwłaszcza w rejonach, gdzie inne media nie mają większej siły przebicia. Panująca klasa w Polsce za pomocą TVP chce wzbudzić strach przed imigrantami, muzułmanami i generalnie „obcymi”. Za wszelką cenę musimy się przeciwstawić rasistowskiej propagandzie TVP.

Nie powinniśmy również zapominać, iż TVP, mimo oficjalnej misji publicznej, w rzeczywistości jest stacją komercyjną. Ponad połowa jej dochodów pochodzi od reklamodawców (największy odsetek wśród telewizji publicznych w Europie).

TVP za rządów PiS-u pozostaje ważnym elementem polskiego kapitalizmu. Zmieńmy system i zmieńmy media.

Maciej Bancarzewski

Tags:

Category: Gazeta - grudzień 2017, Gazeta - grudzień 2017 - cd.

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku