Prawo do aborcji – związkowczynie i związkowcy na ulice!

| 1 grudnia 2020
28.10.2020 Łódź. Motornicze dołączyły do protestu kobiet. 
Zatrzymały w południe tramwaje i autobusy na 10 minut.
28.10.2020 Łódź. Motornicze dołączyły do protestu kobiet.
Zatrzymały w południe tramwaje i autobusy na 10 minut.

ZNP
Związkowcy protestują przeciw Czarnkowi

ZNP w wydanym 26 listopada oświadczeniu poparł protesty kobiet pisząc: „nie zgadzamy się, by o prawach kobiet decydowano bez nich, poza ich plecami, bez dyskusji i społecznej debaty”.

W demonstracjach Strajku Kobiet licznie biorą udział nauczycielki i uczennice, co nie podoba się ministrowi Czarnkowi.

28 listopada, na Twitterze, Czarnek zapowiedział, że nauczycieli, którzy namawiają uczniów do udziału w protestach, czekają konsekwencje. Czarnek nazwał takie zachowanie nauczycieli „skrajnie nieodpowiedzialnym”, podkreślając, że udział w masowych wydarzeniach w środku pandemii jest zagrożeniem dla samych uczestników zgromadzeń, jak i dla ich rodzin oraz znajomych.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zajął stanowisko w sprawie tych absurdalnych zarzutów wobec pedagogów i samego ZNP. Jest to szukanie kozła ofiarnego w momencie, gdy to rząd i PiS są odpowiedzialne za wywołanie fali protestów. Dlatego ZNP zamierza oddać sprawę do sądu.

Związek powinien zdecydować się na bardziej stanowcze działania przeciwko ministrowi edukacji. Tak jak uczestniczki protestu pod MEN 23 listopada pod z hasłem „Wolna aborcja i wolna edukacja”. Kilka z nich, w ramach solidarności z nauczycielkami, nauczycielami oraz instytucjami naukowymi, zagrożonymi represjami za wsparcie Strajku Kobiet”, przykuło się (lub przykleiło) do bramy wjazdowej ministerstwa.


WZZ „Sierpień 80” – Katowice
Związkowcy uczestniczą w demonstracji o prawo do aborcji

W Katowicach, 30 października, w ramach Strajku Kobiet kilkutysięczny tłum przeszedł ulicami miasta. Były tam mieszkanki i mieszkańcy Katowic i sąsiednich aglomeracji. Duża grupa przyszła z Siemianowic Śląskich.

W demonstracji wzięli też udział związkowcy z „Sierpnia 80”. Związek 29 października wydał oświadczenie, w którym oficjalnie poparł protestujące kobiety i zadeklarował pomoc prawną dla wszystkich represjonowanych uczestników protestów.


Inicjatywa Pracownicza
Zatrzymanie członków i członkiń IP w drodze na Strajk Kobiet

Związkowczynie i związkowcy „Inicjatywy Pracowniczej” zostali zatrzymani przez policję w drodze na Strajk Kobiet w Warszawie 30 października. Miało to miejsce na autostradzie z Poznania do stolicy.

W akcję zatrzymania 5 związkowców uczestniczyło 5 radiowozów, tuzin policjantów i helikopter. W sumie samochód jadący do Warszawy zatrzymywany był 3 razy. Podczas trzeciej kontroli policja bez podania przyczyny siłą wywlekła osoby z samochodu, skuła w kajdanki i przewiozła do komisariatu w Pruszkowie, gdzie byli przetrzymywani przez 3 godziny.

Członkinie i członkowie Inicjatywy Pracowniczej i tak dotarli na wielką demonstrację Strajku Kobiet w Warszawie. Żałosne działania policji ich nie powstrzymały.

Joanna Puszwacka

Tags:

Category: Gazeta - grudzień 2020

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku