„Jedwabne szlaki. Nowa historia świata” Historia nieeuropocentryczna

| 1 grudnia 2019
Okładka książki "Jedwabne szlaki".

Książka Petera Frankopana od pierwszych stron opowiada historię świata (głownie Europy i Azji) poprzez pryzmat wydarzeń pozaeuropejskich.

Autor pokazuje, że kultura „europejska” nie powstała samorodnie, a wskutek mieszania się kultury afrykańskiej i azjatyckiej, oraz że na tamtych kontynentach istniała bardziej rozwinięta kultura niż w Europie (poza Grecją i Rzymem).

Po około 250-stronicowym preludium, autor zaczyna więcej pisać o roli kontynentu europejskiego w historii, zaznaczając, że Europa rozwinęła się dzięki odkryciom geograficznym, co przypomina słowa Marksa: „Odkrycie Ameryki i drogi morskiej dokoła Afryki otworzyło przed rosnącą burżuazją nowe tereny” (Manifest Komunistyczny).

Okładka książki "A People's History of the World".

Frankopan wskazuje również, że w XVII wieku istniało już handlowe powiązanie między wszystkimi kontynentami. Złoto i srebro pochodzące z niewolniczej pracy w Nowym Świecie pozwoliło zbudować wtedy Tadż Mahal w Indiach – również niewolniczą pracą.

Plusem książki jest to, że pokazuje, iż kiedy w grę wchodzą zyski, to bogacze odkładają na bok całą swoją „etykę”. Minusem jest brak pokazywania konfliktów klasowych. Jest to historia państw i „wielkich” osobistości, a nie walk burżuazji ze szlachtą, czy pracowników z kapitalistami.

Okładka książki "Z czego żyje ludzkość".

Cena okładkowa 70 zł jest wg mnie zbyt duża. Za tę cenę można kupić książkę Chrisa Harmana z 1999 r: „A People’s History of the World” (u Pracowniczej Demokracji pracdem@go2.pl), lub „Z czego żyje ludzkość” Leo Hubermana (mimo iluzji wobec stalinowskiej Rosji). Tę drugą można znaleźć w antykwariatach. Została wydana w USA w 1936 r., polskie tłumaczenie pojawiło się w 1963 r.

Jednak na swojej półce warto również mieć „Jedwabne szlaki”.

Mateusz Pidruczny

Jedwabne szlaki. Nowa historia świata (2018)

Autor: Peter Frankopan

Wydawnictwo: W.A.B

Tags:

Category: Gazeta - grudzień 2019, Gazeta - grudzień 2019 - cd.

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku