Australijskie pożary lasów to groźba katastrofy dla Sydney

| 1 grudnia 2019
Pożary w Australii

Życie, domy i środki do życia tysięcy ludzi w Australii są zagrożone przez katastrofalne pożary, szalejące w całym kraju. Wysokie temperatury i silne wiatry podsycają płomienie tysięcy pożarów, którymi szczególnie dotknięta jest Nowa Południowa Walia (NPW).

Stwarzają one „katastrofalne” zagrożenie dla Sydney – najbardziej ludnego miasta Australii. 11 listopada Gladys Berejiklian, premier NPW, ogłosiła stan klęski żywiołowej. Szkoły zostały zamknięte, a służby publiczne postawione w stan wysokiej gotowości.

„Katastrofalne warunki pogodowe oznaczają, że wszystko może się zmienić bardzo szybko” – powiedziała. W ciągu pierwszych dni pożarów 100 osób zostało rannych, 150 domów zostało zniszczonych, a trzy osoby zginęły.

Shane Fitzsimmons, szef Wiejskiej Straży Pożarnej, błagał ludzi, by ewakuowali się ze swoich domów i kierowali się do dużych miast.

Jest mało prawdopodobne, że warunki pogodowe poprawią się w najbliższym czasie. W końcu listopada spodziewano się porywistych wiatrów, które mogą sprawić, że trudniej będzie opanować płomienie.

Ten kryzys przyszedł po latach suszy, która pozostawiła ogromne połacie gleby wysuszone. Jak dotąd w tym roku powierzchnia objęta pożarami jest pięć razy większa niż podczas zeszłorocznego sezonu pożarów.

Część mienia Dael Allison, z położonego w NPW miasteczka Bobin, została spalona. Mówi ona: „Zdarzały się wcześniej pożary, ale czegoś takiego, jak w tym roku, nigdy jeszcze nie widziałam.”

Pożary krzewów będą stawały się coraz gorsze w miarę postępów kryzysu klimatycznego. Dłuższe okresy suszy, połączone z nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi, sprawią, że pojawianie się zjawisk katastrofalnych stanie się bardziej prawdopodobne.

Sarah Bates

Tłumaczył Jacek Szymański

Tags:

Category: Gazeta - grudzień 2019, Gazeta - grudzień 2019 - cd.

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku