Armaty zamiast masła

| 1 października 2019
23.09.19 Duda służalczo wsłuchany 
w słowa Trumpa.
23.09.19 Duda służalczo wsłuchany
w słowa Trumpa.

W budżecie na 2020 r. wydatki na „obronność” zaplanowano na 49,8 mld zł. To o 5,1 mld zł więcej (wzrost o ponad 11,4%) niż rok wcześniej. Realizacja zapowiedzi rządu oznaczać będzie, że 11,6% wydatków budżetu państwa, czyli więcej niż co dziewiąta wydawana złotówka przeznaczana będzie na szeroko rozumiane cele militarne. Polska zwiększy też swój – i tak pokaźny na tle innych państw Unii Europejskiej – udział wydatków militarnych w Produkcie Krajowym Brutto do 2,1%.

To już kolejny rok skokowego wzrostu wydatków zbrojeniowych pisowskiego rządu. W ubiegłym roku wzrosły one o 8,75%, a dwa lata temu procentowo tylko o nieco mniej niż w przyszłorocznych planach – także o blisko 11,4%. Oczywiście jednak obecny wzrost jest w masie wydawanych miliardów wyraźnie większy, bowiem procenty dotyczą coraz wyższych kwot.

Tak czy inaczej, zarówno kwotowo, jak i procentowo, planowany jest największy wzrost wydatków militarnych od lat. A dokładnie od ostatniego budżetu rządów PO-PSL w 2015 r. Wtedy, w związku z odroczonymi płatnościami za samoloty F-16, wydatki te wzrosły o 6,4 mld zł, czyli o 20%. Generalnie w sprawach pędu ku zbrojeniom władza i opozycja parlamentarna mówią jednym głosem. Po raz kolejny mieliśmy tego przykład pod koniec września, gdy Sejmowa Komisja Obrony Narodowej — bez ani jednego głosu sprzeciwu – przyjęła Program Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2021-2035.

Piękna infrastruktura

dla wojsk USA

Rządowe plany militaryzacji pochwaliła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. „W przeciwieństwie do Niemiec Polska wypełnia zobowiązanie do wydatkowania 2 proc. PKB na rzecz NATO. Chętnie byśmy powitali w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech” – napisała na Twitterze.

Na razie dodatkowe tysiąc żołnierzy amerykańskich w Polsce zapowiedziano w czasie wrześniowej wizyty Andrzeja Dudy u Donalda Trumpa w USA. Według podpisanej przez obu prezydentów deklaracji „o pogłębianiu współpracy obronnej” liczba tych żołnierzy ma wzrosnąć do 5,5 tysiąca. W deklaracji napisano także, że „Polska i Stany Zjednoczone potwierdzają swoją wspólną wolę dążenia do zawarcia międzynarodowych umów i porozumień niezbędnych do realizacji zwiększonej współpracy w zakresie infrastruktury oraz współpracy obronnej, w tym usprawnienia funkcjonowania sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w Polsce”.

Polska nadal kupować więc będzie amerykańską broń. Będzie też płacić za budowę amerykańskich baz. Jak ujął to w prostych, żołnierskich słowach Trump: „Polska poniesie część kosztów, zbuduje też infrastrukturę. Mam nadzieję, że będzie to piękna infrastruktura. Przeniesiemy tam część żołnierzy i to oni poniosą część kosztów. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni”.

Dodatkowe wydatki militarne z pewnością się więc przydadzą. Ochrona zdrowia czy edukacja na własną „piękną infrastrukturę” będą musiały poczekać.

Filip Ilkowski

Tags:

Category: Gazeta - październik 2019, Gazeta - październik 2019 - cd.

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku