EGIPT: Odważne protesty przeciw brutalnemu reżimowi

| 1 października 2019
20.09.19 Kair

Egipcjanie wyszli na ulice 20 i 21 września w odważnych demonstracjach przeciwko reżimowi prezydenta Abdela Fattaha Al-Sisiego.

Iskrą do demonstracji było wezwanie do oporu rzucone przez Mohameda Alego, wygnanego biznesmena. W wideoklipach oskarżał Sisiego i wojskowych o szaloną korupcję.

Jednak tłem jest gniew wobec braku wolności i rosnącego ubóstwa.

Rząd wprowadził surowe środki oszczędnościowe, w ramach poro-zumienia zawartego w 2016 r. z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Niemal co trzecia osoba w Egipcie żyje poniżej granicy ubóstwa, na mniej niż 5,4 zł dziennie, według oficjalnych liczb.

Od początku slogany nie dotyczyły poszczególnych postulatów, ale tego, że Sisi musi odejść. W Aleksandrii setki maszerowały na nabrzeżu, skandując: „powstańcie, nie bójcie się, Sisi musi odejść”.

Demonstranci zebrali się również w Suezie i miastach Mahalla i Tanta. W Kairze protesty miały miejsce ponownie. W większości miejsc angażowały setki, a nie tysiące ludzi. Jednak w czasach skrajnych represji są one znaczące.

Sisi i armia usunęła wybranego prezydenta Mohammeda Morsiego i przejęła władzę w 2013 r. Sisi zakazał protestów i wprowadził stan wyjątkowy, który nadal trwa.

Rewolucyjni Socjaliści

Oświadczenie Rewolucyjnych Socjalistów w Egipcie głosiło: „To pewne, że chwyt terroru za serca ludzi w Egipcie słabnie. Odejście Sisiego nie jest już odległym marzeniem, ale jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej.”

I dalej, że masy „muszą nauczyć się nie powstawać w taki sposób, by po prostu inni mogli czerpać owoce ich rewolucji i ich poświęceń. Każda zmiana, która nie odsuwa wojska od władzy, nie przynosząc tym samym wolności i sprawiedliwości ludziom, po raz kolejny doprowadzi do kradzieży rewolucji od mas, na co nie można pozwolić.”

Charlie Kimber

Tłumaczył Filip Ilkowski

Tags:

Category: Gazeta - październik 2019

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku