Strajki i protesty pracownicze w Polsce

| 1 lipca 2019

Ochrona zdrowia Polska
Wielka demonstracja

1 czerwca ulicami Warszawy przeszła wielka, kilkutysięczna manifestacja lekarzy, w tym lekarzy-rezydentów, z całej Polski. Protest zorganizowany został przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Głównym hasłem protestu było żądanie przeznaczania równowartości 6, 8 proc. PKB z budżetu państwa na ochronę zdrowia.


Górnictwo – JSW
Górnicy pikietują siedzibę PiS

Przeszło tysiąc górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej protestowało w Warszawie pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości 24 czerwca.

Górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej domagają się dymisji Ministra Energii i zmiany polityki resortu wobec spółki. Obawiają się, że zmiany narzucane przez resort źle wpływają na sytuacje finansową JSW, a odwołanie dotychczasowego prezesa i umieszczenie w jej zarządzie swoich ludzi ma służyć przejęciu przez rząd 2 mld Funduszu Stabilizacyjnego JSW. Żądają też wypłacenia nagród z zeszłorocznego zysku firmy.

12 czerwca związkowcy z JSW rozpoczęli procedurę sporu zbiorowego i akcję protestacyjną polegająca na oflagowaniu kopalń.


Poczta Polska
Pikieta przed Kancelarią Premiera

14.06.2019 Pikieta pracowników Poczty Polskiej przed Kancelarią Premiera.

Około tysiąca pracowników Poczty Polskiej z całego kraju pikietowało 14 czerwca przed KPRM w Warszawie. Sytuacja na poczcie jest zła, mówią pocztowcy, pracownicy są nadmiernie przeciążeni obowiązkami, są braki kadrowe, płace za niskie. Stąd żądanie naprawy, a przede wszystkim przeprowadzenia podwyżek płac w wysokości 500 zł. Ponadto związki reprezentujące pocztowców domagają się m.in. natychmiastowej renegocjacji zakładowego układu zbiorowego pracy, rzeczowej debaty o przyszłości Poczty Polskiej, realnego sprawowania nadzoru nad organami zarządzającymi spółką, przywrócenia statusu urzędnika państwowego pracownikom Poczty Polskiej.

Pikietę wsparli przedstawiciele Sekcji Muzealników a także pracownicy wymiaru sprawiedliwości, którzy od 7 maja koczują w miasteczku namiotowym przed Ministerstwem Sprawiedliwości.


Inspekcja Weterynaryjna
Blokady dróg

Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej przeprowadzili 14 czerwca blokady dróg. Była to kolejna akcja w ramach trwającego protestu pracowników Inspekcji. Domagają się oni wzrostu wynagrodzeń i poprawy warunków funkcjonowania służb weterynaryjnych. Blokady odbyły się w 5 województwach; wielkopolskim, pomorskim, podlaskim (Białystok) dolnośląskim (Wrocław) śląskim (Katowice).

Kolejne blokady były zapowiadane na 19 czerwca, jednak zostały odwołane po decyzji resortu rolnictwa przyznania 20 mln na podwyżki. Jednocześnie Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, organizator protestu, przypomina, że zasadnicze żądanie to wzrost budżetu na wynagrodzenia o 160 milionów złotych. Dlatego protest nie został zawieszony.


Opel – Tychy
Spór zbiorowy

W tyskim zakładzie Opel Manufacturing Poland 11 kwietnia rozpoczął się spór zbiorowy. Zakładowa Solidarność domaga się; uregulowania kwestii związanych z godzinami nadliczbowymi (w zakładzie są pracownicy, którzy mają nierozliczone po kilkadziesiąt nadgodzin z zeszłego roku), likwidacji dysproporcji płacowych u pracowników na tych samych stanowiskach, wycofania nowej organizacji pracy zakładającej system pracy 6 dni w tygodniu oraz przyjęcia nowego regulaminu pracy, wynagradzania oraz regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Rokowania w ramach sporu zbiorowego zakończyły się fiaskiem, teraz związkowcy czekają na rozpoczęcie mediacji. Jeżeli i one nie przyniosą porozumienia, w zakładzie może zostać przeprowadzone referendum strajkowe, a następnie strajk.


Wymiar sprawiedliwości
Trwa protest pracowników

Przed Ministerstwem Sprawiedliwości, położonym przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie, już 50 dni stoi miasteczko namiotowe ustawione przez Porozumienie Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości. W ten sposób pracownicy sądów i prokuratur protestują przeciwko głodowym zarobkom i złym warunkom zatrudnienia w tych instytucjach. Wspierani są przez delegacje związkowe z innych branż. Np.14 maja około stu górników, członków śląsko-dąbrowskiej Solidarności, przyjechało do Warszawy, by razem protestować przed ministerstwem.

Najważniejszym postulatem związkowców jest wzrost wynagrodzeń. NSZZ „Solidarność” domaga się 450 zł podwyżki jeszcze w tym roku, czyli kwoty 450 zł do 200 zł zapisanych w ustawie budżetowej na 2019 r. i dalszych 500 zł w 2020 r. Ad Rem i Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury domagają się 1000 zł podwyżki. Związkowcy widzą też konieczność rozwiązań systemowych. Chodzi o wprowadzenie zmian uzależniających wynagrodzenia od mnożnika od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce (a nie najniższego, jak chce ministerstwo) i wprowadzenie tego rozwiązania w ciągu roku, a nie dwóch lat, jak proponuje resort.

Akcje protestacyjne pracowników sądów i prokuratur trwają już od grudnia 2018 r. Były to urlopy na żądanie, akcje krwiodawstwa, pikiety, protesty. 5 marca 2019 odbyła się manifestacja „Ostatki u Premiera” na którą przyjechało ponad 3000 osób. Także 17 czerwca pracownicy Wymiaru Sprawiedliwości po raz kolejny wyszli przed budynki sądów, by zaprotestować przeciwko lekceważeniu ich żądań.


Tauron Dystrybucja
Pikieta ws. wzrostu płacy

14 czerwca odbyła się pikieta pracowników spółki Tauron Dystrybucja przed siedzibą firmy w Katowicach. Protest został zorganizowany przez Komitet Protestacyjno- Strajkowy w grupie Tauron. Komitet domaga się m.in. wzrostu wynagrodzeń, podwyżek stawek godzinowych o 6 zł brutto oraz ograniczenia niekorzystnych dla pracowników działań restrukturyzacyjnych.


Muzeum Narodowe – Warszawa
Pikieta przed Muzeum Narodowym

7 czerwca przed gmachem MNW odbyła się pikieta zorganizowana przez Solidarność. Uczestniczyli w niej związkowcy z kilku stołecznych instytucji kultury: Muzeum Narodowego, Zamku Królewskiego, Łazienek Królewskich, Muzeum Wojska Polskiego, a także pracownicy sądów i związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej. Protest odbył się w ramach sporu zbiorowego, jaki trwa w placówce. Związkowcy wysuwają żądania płacowe, ale mają też szereg zarzutów do nowego (od listopada 2018) dyrektora i żądają jego odejścia. Według związkowców dyrektor nie wywiązuje się z obiecanych podwyżek płac, zarządza placówką chaotycznie, otoczył się doradcami o niejasnych kompetencjach i nie prowadzi realnego dialogu ze strona związkową.

Związkowcy podkreślają, że jeśli Ministerstwo Kultury, odpowiedzialne za obsadę stanowiska dyrektora i finansowanie MNW, nie podejmie zdecydowanych działań, nie wykluczają strajku.


Orpea Polska – Konstancin
Pikieta w obronie koleżanki i praw związkowych

4 czerwca przed siedzibą firmy odbyła się pikieta w obronie zwolnionej z naruszeniem prawa przewodniczącej komisji międzyzakładowej. Związkowczyni, która w firmie przepracowała 16 lat, została zwolniona 10 kwietnia wkrótce po tym, gdy ujawniła się jako działaczka związkowa. Do tego zarząd firmy utrzymuje, że „uznał, iż związek zawodowy nie ma prawa działania i nie przysługują mu uprawnienia z ustawy o związkach zawodowych”.

3 grudnia 2018r. pracownicy firmy Orpea Polska Sp. z o.o. z terenu Mazowsza przyłączyli się do jednej z Organizacji Międzyzakładowej OPZZ Konfederacja Pracy działającej przy Trafostacji Sztuki w Szczecinie.


Ratownictwo morskie – Polska
Żądają podwyżek

Związkowcy z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa domagają się podwyżek. W całym kraju zostały oflagowane ich siedziby i wywieszone postulaty płacowe.


Opieka Zdrowotna NFZ
Pracownicy zapowiadają protesty

Związkowcy z Solidarności działającej w NFZ domagają się podwyżek w wysokości co najmniej 20 proc. W funduszu podwyżek nie było od 2009 roku. Związkowcy mają zamiar przeprowadzić akcję strajkową, jeśli Ministerstwo Zdrowia nie podejmie odpowiednich decyzji w sprawie wzrostu wynagrodzeń.

Joanna Pusszwacka

Tags:

Category: Gazeta - lipiec-sierpień 2019, Gazeta - lipiec-sierpień 2019 - cd.

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

Dość rasizmu i faszyzmu! 16.03.2019

Plakat - demonstracja antyrasistowska 16 marca 2019
Demonstracja antyrasistowska w związku z Międzynarodowym Dniu Walki z Rasizmem – sob. 16 marca 2019, godz. 12.00, Pomnik Kopernika, Warszawa.
Wydarzenie na Facebooku gdzie znajdziesz info nt. demonstracji również w innych miastach

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku