„Żółte kamizelki” przyciskają Macrona do muru

| 1 kwietnia 2019
23.03.19 Akt XIX – czyli dziewiętnasta sobota protestów. „Żółte kamizelki" podały, że wzięło w nich udział 127 000 osób. Macron przekroczył kolejną granicę – wyprowadził na ulice wojsko. To żołnierze uczestniczący od 2015 roku w antyterrorystycznej „Opération Sentinelle”. Wojskowy gubernator Paryża generał Bruno Le Ray powiedział, że wojsko będzie mogło „otworzyć ogień” do demonstrujących. Jednak protestujący nie odpuszczają. Nawet według danych rządowych więcej osób wyszło na ulice w sobotę niż w zeszłym tygodniu. 
Na zdjęciu: protestujący pod symbolicznie ważnym kościołem Sacré-Cœur, na wzgórzu Montmartre, w Paryżu. Kościół ten zbudowano, by pokazać potęgę władzy po tym, jak Komuna Paryska została w 1871 r. utopiona w krwi.
23.03.19 Akt XIX – czyli dziewiętnasta sobota protestów. „Żółte kamizelki” podały, że wzięło w nich udział 127 000 osób. Macron przekroczył kolejną granicę – wyprowadził na ulice wojsko. To żołnierze uczestniczący od 2015 roku w antyterrorystycznej „Opération Sentinelle”. Wojskowy gubernator Paryża generał Bruno Le Ray powiedział, że wojsko będzie mogło „otworzyć ogień” do demonstrujących. Jednak protestujący nie odpuszczają. Nawet według danych rządowych więcej osób wyszło na ulice w sobotę niż w zeszłym tygodniu.
Na zdjęciu: protestujący pod symbolicznie ważnym kościołem Sacré-Cœur, na wzgórzu Montmartre, w Paryżu. Kościół ten zbudowano, by pokazać potęgę władzy po tym, jak Komuna Paryska została w 1871 r. utopiona w krwi.

Zdjęcie żłopiącego wino prezydenta, podczas gdy Paryż płonie, nie zostało dobrze przyjęte – pisze Charlie Kimber.

Francja jest w stanie buntu przeciwko swojemu rządowi. Setki tysięcy protestujących „żółtych kami- zelek” wyszły na ulice w ciągu jednego tygodnia w połowie marca.

19 marca pracownicy zastrajkowali w całej Francji. Był to ciąg dalszy powtarzających się masowych protestów, w tym strajku studentów przeciwko katastrofie klimatycznej 15 marca, w którym wzięło udział około 168 tys. osób.

Następnego dnia do 350 tys. ludzi wyszło na ulice w “Marszu Stulecia”, by protestować przeciwko „chaosowi klimatycznemu”. W tym samym czasie tysiące osób dołączyły do demonstracji solidarnościowych z powstaniem algierskim.

Liczba ludzi, biorących udział w demonstracjach “żółtych kamizelek” gwałtownie wzrosła w porównaniu z poprzednim tygodniem. 16 marca kilka tysięcy osób maszerowało w Paryżu przeciw rasizmowi. Te protesty nie są ze sobą bezpośrednio związane, jednak ludzie nawiązują kontakty.

Kilka demonstracji “żółtych kamizelek” rozpoczęło się minutą ciszy ku czci muzułmanów, zamordowanych w Christchurch w Nowej Zelandii. Grupki „żółtych kamizelek” pojawiły się też na Marszu Stulecia. Popularny był tam slogan: “Koniec świata, koniec miesiąca – ta sama walka”. Oznaczał on że ludzi walczących ze zmianą klimatu i pracowników, którzy z trudem mogą przeżyć od wypłaty do wypłaty, łączy wspólna sprawa.

Wszystkie te protesty zwiększyły presję na neoliberalnego prezydenta Emmanuela Macrona. Starał się on okazać lekceważenie dla demonstrantów, wyjeżdżając na weekend do ośrodka narciarskiego w Pirenejach. Na zdjęciach z tego wyjazdu Macron szeroko się uśmiecha, nalewając drinki przyjaciołom. Głupio to wypadło, gdy nadeszły doniesienia o tym, że „żółte kamizelki” włamały się do dziesiątek luksusowych sklepów na paryskiej ulicy ChampsÉlysées.

Głównym celem protestujących stały się sklepy Hugo Boss i Nespresso, oraz popularna wśród bogaczy i polityków restauracja Le Fouquet. Oddział banku Tarneaud został podpalony.

Policja zareagowała z właściwą sobie przemocą, i aresztowała prawie 250 osób. Macron w pośpiechu skrócił wyjazd i wrócił do Paryża na spotkanie kryzysowe z ministrami. Zwolnił z pracy szefa policji w Paryżu, jednak główny nacisk został położony na zwiększenie represji. Władze ogłosiły zakaz kolejnych demonstracji w Paryżu, Bordeaux i Tuluzie, jeśli pojawią się na nich „radykałowie”.

Tyrady przeciwko “żółtym kamizelkom” zachęcają do aktów przemocy przeciwko znanym postaciom tego ruchu. 18 marca zaatakowano dom i samochód Erica Drouet, jednej z najbardziej znanych postaci ruchu. Macron jest zdesperowany i wymierza ciosy, lecz połączenie różnych zmagań może go pokonać.

Tłumaczył Jacek Szymański

Tags:

Category: Gazeta - kwiecień 2019, Gazeta - kwiecień 2019 - cd.

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

Dość rasizmu i faszyzmu! 16.03.2019

Plakat - demonstracja antyrasistowska 16 marca 2019
Demonstracja antyrasistowska w związku z Międzynarodowym Dniu Walki z Rasizmem – sob. 16 marca 2019, godz. 12.00, Pomnik Kopernika, Warszawa.
Wydarzenie na Facebooku gdzie znajdziesz info nt. demonstracji również w innych miastach

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku