Węgry Orbána Masowe protesty przeciw „ustawie niewolniczej”

| 1 stycznia 2019
05.01.18 Budapeszt. Demonstracja związkowców. Napis na transparencie: „Protestujemy przeciwko ustawie niewolniczej”.
05.01.18 Budapeszt. Demonstracja związkowców. Napis na transparencie: „Protestujemy przeciwko ustawie niewolniczej”.

Rozszerzają się protesty na Węgrzech przeciwko „ustawie niewolniczej” premiera Viktora Orbána. Codziennie ludzie protestują w różnych miastach. W sobotę, 5 stycznia miała miejsce wielotysięczna demonstracja w Budapeszcie.

Antypracownicze prawo weszło w życie z nowym rokiem. Zwiększa ono limit nadgodzin – także przymusowych – z 250 do 400 i okres rozliczenia do 36 miesięcy.

Teraz liderzy związkowi grożą strajkiem generalnym.

Rząd Orbána sięga po ulubioną broń – rasizm. Rzecznik rządu Istvan Hollik powiedział, że protestujący „atakują antyimigracyjny rząd narodowy, by odsunąć go od władzy i umieścić w jego miejsce ludzi Sorosa” [George Soros to amerykański miliarder reprezentujący dla antysemitów wszystkich Żydów].

W rzeczywistości to rasistowska polityka Orbána, która nie pozwala na przyjmowanie imigrantów spoza Unii Europejskiej, powoduje, że witane z otwartymi rękami przez premiera wielkie korporacje narzekają na brak rąk do pracy. Dlatego Orbán próbuje wyciskać jeszcze więcej od węgierskich pracowników.

Niektórzy chwalą protesty za to, że uczestniczą w nich różne polityczne siły od lewicy i związkowców po liberałów i faszystów. Jednak liberałowie osłabią ruch strajkowy, a faszyści Jobbiku powinni być po prostu wyrzuceni z demonstracji – bowiem są największymi wrogami ja- kiejkolwiek demokracji.

Orbán, najbliższy przyjaciel Jarosława Kaczyńskiego w Europie, dopiero co wygrał w kwietniu 2018 r. kolejne wybory osiągając konstytucyjną większość (czyli zdobył ponad 2/3 mandatów). Wydawało się, że jest nie do ruszenia. Po raz kolejny widzimy, że protesty uliczne i akcja strajkowa są najskuteczniejszą drogą dla walki z rasistowskimi i antypracowniczymi rządami prawicy.

Andrzej Żebrowski

Tags:

Category: Gazeta - styczeń 2019, Gazeta - styczeń 2019 - cd.

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku