Związkowcy kontra rząd – Protest Solidarności przed MEN podważa relacje z rządem

| 1 października 2018

Demonstracja NSZZ „Solidarność” przed MEN – 15.09.2018

15 września kilka tysięcy pracowników oświaty – głownie nauczycielek i nauczycieli – protestowało przed gmachem Ministerstwa Edukacji w proteście zorganizowanym przez NSZZ „Solidarność”.

Demonstranci, którzy przyjechali z całego kraju, czuli, że rząd ich oszukał. (Ich postulaty znajdziesz poniżej, w reklamie demonstracji). Protest był bardzo głośny. Napisy na transparentach i tabliczkach związkowców to m.in.: „Dość pozorowanego dialogu”, „Godna płaca za ciężką pracę” i „Stop oszczędnościom w oświacie”. Demonstranci pokazali minister Zalewskiej czerwoną kartkę.

To bardzo ważny protest. Po raz pierwszy krajowa sekcja Solidarności wystąpiła tak licznie przeciwko rządowi. Widoczne są wyraźne rysy w relacjach między „S” a obozem Kaczyńskiego. Miejmy nadzieję, że dojdzie do całkowitego pęknięcia.

Oczywiście ze strony mówców były słowa łagodniejsze i ostrzejsze, ale nie da się ukryć, że pracownicy oświaty – i to nie tylko członkinie i członkowie ZNP – są rozgoryczeni.

Hasła Pracowniczej Demokracji na demonstracji: „Zapłacić nauczyciel(k)om” „Rząd oszukał nauczyciel(k)i”, „Zalewska musi odejść”, „Jedność związkowców przeciw rządowi”. Większość osób zgadzało się z nami, gdy mówiliśmy o potrzebie jedności wszystkich central związkowych. Niemal wszyscy zapytani mówili, że konieczny jest strajk. Jedna nauczycielka podkreśliła, że potrzebne są „drastyczne” działania. (Patrz s. 10)

Andrzej Żebrowski

Tags:

Category: Gazeta - październik 2018, Gazeta - październik 2018 - cd.

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku