Europejscy przywódcy planują nowe zaostrzenie zasad przyjmowania uchodźców

| 1 lipca 2018
28.06.18 Rasistowski szczyt UE ws. migracji

28.06.18 Rasistowski szczyt UE ws. migracji

17 maja, po ponad tygodniu spędzonym na Morzu Śródziemnym, do Hiszpanii przybyło kilkuset uchodźców. Wcześniej rasistowski rząd włoski nie zezwolił na zawinięcie do portu należącego do instytucji charytatywnej okrętu ratowniczego „Aquarius”. Oznaczało to, że 629 uchodźców zostało uwięzionych na pokładzie po tym, jak zostali oni uratowani u libijskich wybrzeży. Wśród uratowanych były co najmniej 123 pozostające bez opieki osoby nieletnie, 11 dzieci i siedem kobiet w ciąży. Podobny los może spotkać setki innych osób.

Włoski rząd oświadczył, że odmówi wpuszczenia kolejnych uchodźców. Minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini napisał na Twitterze: „Podczas gdy „Aquarius” zmierza w kierunku Hiszpanii, dwa inne statki organizacji NGO pod holenderską banderą dotarły w pobliże libijskiego wybrzeża. Włochy nie będą wspierać nielegalnej imigracji, w związku z czym jednostki te będą musiały poszukać innych portów, do których będą mogły się udać”. Lider rasistowskiej Ligi Północnej już wcześniej groził wydaleniem pół miliona migrantów.

Statek „Aquarius” zawinął ostatecznie do portu w Walencji, w południowo-wschodniej Hiszpanii. Lewicowa wiceprezydent regionalnego rządu Walencji Monica Oltra zadeklarowała, że: „Morze Śródziemne nie może stać się masową mogiłą”. Jednak zamieniło się w nią już dawno z powodu polityki Unii Europejskiej określanej mianem „Twierdzy Europa”.

Jednocześnie prezydent Francji Emmanuel Macron zgodził się, aby jeszcze bardziej utrudnić uchodźcom dotarcie do Europy. Początkowo pozwolił sobie na łagodną krytykę włoskiego rządu w związku z kryzysem wokół „Aquariusa”, a francuska wicepremier Carmen Calvo ogłosiła, że część spośród 629 uchodźców może osiąść we Francji. Macron zarzucił włoskiemu rządowi „cynizm i nieodpowiedzialność” oraz wyraził obawę, że taka polityka „ustanowi precedens”, na który powoływać się zaczną inne europejskie kraje przyjmujące uchodźców. Zgodnie z unijnymi przepisami uchodźcy muszą ubiegać się o azyl w pierwszym kraju europejskim, do którego dotrą.

Po spotkaniu z włoskim premierem francuski prezydent zobowiązał się do forsowania idei unijnych więzień dla uchodźców w krajach Afryki Północnej, takich jak Libia. Jego zdaniem uchod-źcy, którzy „nie mają możliwości uzyskania azylu w Europie”, powinni być obsługiwani w swoich „macierzystych krajach”. Jeśli uda się zrealizować ten plan, może to oznaczać początek kolejnego zaostrzenia polityki – i jeszcze większą liczbę ofiar.

Uchodźcy, którzy próbują przeprawić się przez Morze Śródziemne, uciekają przed imperialistycznymi wojnami Zachodu i biedą. Ci, którym uda się ujść z życiem, natrafiają na drut kolczasty, gaz łzawiący i nieludzkie warunki życia. Ponad 1000 osób przebywa na granicy z Brytanią we francuskim Calais, pozostając na łasce torysów [rządzących w Brytanii konserwatystów] i Macrona. Jedynym rozwiązaniem jest otwarcie granic i wpuszczenie uchodźców! Urzeczywistnienie tego postulatu wymaga zbudowania masowego ruchu, który sprzeciwi się rasizmowi oraz wywrze skuteczny nacisk na brytyjskich i unijnych rządzących.

 Z ostatniej chwili. Na szczycie 28-29 czerwca, liderzy państw Unii Europejskiej zgodzili się zaostrzyć politykę azylową. W krajach Unii i poza nią mają powstać zamknięte obozy dla uchodźców. Ma też zostać wypracowane wspólne, ostrzejsze prawo azylowe.

————————————————-.

Niemiecka koalicja rządowa zachwiała się w posadach

Podsycana przez rządzących wrogość wobec uchodźców staje się paliwem dla wszelkiej maści rasistów i faszystów. Kanclerz Niemiec Angela Merkel ledwie uniknęła niedawno upadku rządzącej koalicji chadecko-socjaldemokratycznej.

Na szczeblu krajowym rządząca partia CDU Merkel współpracuje z siostrzaną organizacją z Bawarii – CSU. Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer [z CSU] zagroził już wcześniej wycofaniem się z tego historycznego sojuszu, jeżeli Merkel nie zamknie granic przed uchodźcami. Teraz dał kanclerz dwutygodniowe ultimatum na wypracowanie ogólnoeuropejskiego rozwiązania w tej sprawie.

Seehofer próbuje oskrzydlić partię AfD – w której połowa posłów to faszyści – przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Niedawno zrezygnował z udziału w kongresie, aby spotkać się z austriackim konserwatywnym kanclerzem Sebastianem Kurzem, który rządzi w koalicji z faszystowską Partią Wolności. Kurz wezwał „oś chętnych”, tj. Niemcy, Austrię i Włochy, do zabezpieczenia europejskich granic. Merkel i UE nie są temu przeciwne. Kanclerz nawołuje do zapewnienia lepszej ochrony zewnętrznych granic UE przed napływem uchodźców.

Tomáš Tengely-Evans

Tłumaczył Łukasz Wiewiór

 

Tags:

Category: Gazeta - lipiec-sierpień 2018

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku