Uwolnić Riaza Ahmeda!

| 5 kwietnia 2017

Dr Riaz Ahmed, adiunkt na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Karaczi oraz delegat do rady uczelni, został w sobotę 1 kwietnia zatrzymany przez służby bezpieczeństwa Pakistanu.

Do aresztowania doszło pod siedzibą stowarzyszenia Karachi Press Club. Wraz z dr. Riazem Ahmedem zatrzymany został prof. Meher Afroz Murad, którego później zwolniono.

Dr Riaz Ahmed miał wystąpić na konferencji prasowej z apelem o zwolnienie z aresztu swojego kolegi – emerytowanego profesora Uniwersytetu w Karaczi, dr. Zafara Hassana Arifa, który jest przetrzymywany od października 2016 r.

Jak donoszą media, za zatrzymaniem stoją oddziały paramilitarnej jednostki Sindh Rangers.

Dr Riaz Ahmed został oskarżony o posiadanie bez zezwolenia pistoletu, kaliber 9 mm, i trafił do Więzienia Centralnego w Karaczi. W poniedziałek 3 kwietnia jego adwokat miał wystąpić do sądu o zwolnienie za kaucją.

Dr Riaz Ahmed jest obrońcą praw człowieka i znanym marksistowskim intelektualistą – ważną postacią ruchu pokojowej walki o wolność słowa. Wzywał m.in. do uwolnienia przetrzymywanych osób, w tym intelektualisty Wahida Balocha, więzionego przez pięć miesięcy w okresie od lipca do grudnia 2016 r.

Apel potępiający bezprawne zatrzymanie dr. Riaza Ahmeda i wzywający do jego natychmiastowego uwolnienia trafił do związków zawodowych, wybieralnych urzędników, międzynarodowych organizacji broniących praw człowieka oraz wielu innych organizacji i osób, którym ta sprawa może leżeć na sercu.

Można wysłać swój podpis (z zawodem i ew. stopniem naukowym) na freedrriaz@gmail.com lub do Pracowniczej Demokracji – przetłumaczymy dane osobiste i przekażemy dalej.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/freedrriaz/

 

Category: Aktualności

Comments are closed.