POSTAWMY SIĘ TRUMPOWI ! WYKORZYSTAJMY DNI 18-19 MARCA, BY BUDOWAĆ OGÓLNOŚWIATOWY RUCH PRZECIW RASIZMOWI!

| 9 marca 2017
Sobotnia demonstracja w Barcelonie liczyła do 300 tys. osób. Hasło na banerze: "Dość wymówek - witajmy ich teraz". Oczywiście, chodzi o uchodźców.

Sobotnia demonstracja w Barcelonie liczyła do 300 tys. osób. Hasło na banerze: „Dość wymówek – witajmy ich teraz”. Oczywiście, chodzi o uchodźców.

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta to symptom wyraźnego zwrotu w prawo polityki klasy rządzącej w zaawansowanych społeczeństwach kapitalistycznych. W Białym Domu urzęduje zadeklarowany rasista i seksista, który głosi idee ekonomicznego nacjonalizmu i nieliczenia się z interesami innymi niż amerykańskie. Doradzają mu reakcjoniści pokroju Stephena Bannona, który twierdzi, że Zachód pozostaje w stanie wojny ze światem islamskim. Dekret Trumpa w sprawie zakazu wjazdu dla obywateli siedmiu muzułmańskich krajów – nawet jeżeli został on zablokowany wyrokami sądów – jest sygnałem świadczącym o trwającej ofensywie islamofobii.

Oczywiście zwrot w prawo potwierdza nie tylko wybór Trumpa. W Brytanii konserwatyści pod wodzą Theresy May rozgrywają dyskusję o wyjściu z Unii Europejskiej rasistowską i ksenofobiczną kartą. Zagrożenie jest jednak poważniejsze. We Francji Marine Le Pen z nazistowskiego  Front National startuje w wyborach prezydenckich z programem patriotycznego oporu wobec globalizacji, w którym wyraźnie widać podobieństwa do retoryki Donalda Trumpa. Niemiecka partia Alternative für Deutschland prowadzi całą burżuazyjną scenę polityczną w prawo w kierunku islamofobii. Tę samą drogę obrał Geert Wilders w Holandii.

Długie lata wspieranego przez centrolewicowe i centroprawicowe rządy państwowego rasizmu wymierzonego przeciw migrantom, uchodźcom i muzułmanom uwiarygodniły nową prawicę. Nagonka Trumpa na „nielegalnych” imigrantów wyrasta z polityki masowych deportacji realizowanej przez Baracka Obamę. Kulminacją trwającej od 30 lat budowy „Twierdzy Europa” jest śmierć tysięcy migrantów i uchodźców na Morzu Śródziemnym.

Zagrożenie ze strony prawicy jest tak poważne, że w wielu lewicowych środowiskach można dostrzec chęć zawarcia sojuszu ze zdyskredytowanym neoliberalnym centrum. Bardzo wyraźnie widać to w Stanach Zjednoczonych, gdzie prokorporacyjne skrzydło zwolenników Clinton w Partii Demokratycznej stara się zawłaszczyć sprzeciw wobec Trumpa. Oczywiście prawdą jest, że prawicę można pokonać tylko jednocząc siły. Jednak jeśli zjednoczenie przybierze formę „republikańskich” sojuszy wyborczych z ugrupowaniami odpowiedzialnymi za neoliberalną politykę gospodarczą, która wepchnęła rozczarowanych wyborców w objęcia Trumpa, Le Pen i im podobnych, wówczas skończy się to tylko umocnieniem skrajnej prawicy.

Alternatywą mogą być jedynie masowe protesty, jak te, które wybuchają od początku roku – Marsz Kobiet w USA i innych krajach w odpowiedzi na inaugurację prezydentury Trumpa, protesty przeciwko zakazowi wjazdu dla muzułmanów, ogromna demonstracja poparcia dla przyjmowania uchodźców 18 lutego w Barcelonie, zamieszki w dzielnicy Aulnay-sous-Bois na przedmieściach Paryża w odpowiedzi na brutalny atak policji na wychowawcę młodzieży Théo. Do odparcia prawicowej ofensywy potrzebujemy międzynarodowego ruchu, który będzie budował swoją siłę nie tylko poprzez demonstracje, ale także poprzez strajki.

Ważnym momentem w procesie powstawania takiego ruchu będzie weekend 18 i 19 marca. W sobotę 18 marca obchodzony będzie ONZ-owski dzień walki z rasizmem, który w ostatnich latach był międzynarodowym dniem protestów wobec rosnącej w siłę skrajnej prawicy oraz antyimigranckiego rasizmu. W tym roku na oba te dni na całym świecie zaplanowano wiele demonstracji antyrasistowskich. Im więcej ich będzie, i im liczniejsze one będą, tym mocniejsza będzie podstawa dla dalszych działań. Zobowiązujemy się do nadawania tym protestom możliwie jak największej skali i apelujemy do wszystkich socjalistów i antyrasistów o wspólny udział w tych staraniach.

Koordynacja Nurtu Międzynarodowego Socjalizmu (IST)

 (IST jest nurtem, przy którym jest afiliowana Pracownicza Demokracja)

www.internationalsocialists.org – 5 marca

 

Category: Wydarzenia i spotkania

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku