Jak stawić opór brunatnej zarazie?

| 1 maja 2016
07.04.16 Warszawa. Solidarność z Pakistańczykiem,  który został pobity przez rasistów.

07.04.16 Warszawa. Solidarność z Pakistańczykiem,
który został pobity przez rasistów.

W walce z faszyzmem możemy tylko liczyć na siłę zwykłych ludzi. Dlatego tak ważna była ponadtysięczna demonstracja antyrasistowska, która odbyła się 19 marca. Manifestacja pokazała, że w walce z rasizmem i faszyzmem należy jednoczyć ludzi niezrzeszonych z ludźmi z różnych partii, związków zawodowych i organizacji działających na rzecz uchodźców i migrantów.

Trzeba reagować na rasistowskie ataki. Kilka tygodni temu w Warszawie ok. 200 osób zamanifestowało swoją solidarność z Pakistańczykiem, który został pobity przez rasistów.

I nie chodzi tylko o protesty bezpośrednio wymierzone w rasistów i faszystów. Ostatnie masowe protesty przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej i za prawem kobiet do wyboru także podważają wpływy skrajnej prawicy – najgorętszego zwolennika całkowitego zakazu aborcji i karania kobiet.

Inny oczywisty przykład to protesty przeciw militaryzmowi (patrz str. 2) i właściwie wszelkie ruchy oddolne, które łączą ludzi w walce przeciw nędznym warunkom życia, wyzyskowi i dyskryminacji.

Najważniejszym przeciwnikiem faszystowskiej hołoty jest masowy ruch pracowniczy. Gdy prowadzono masowe strajki podczas antycarskiej rewolucji w 1905 r. i w przedwojennej Polsce, faszyści (nieskutecznie) próbowali je zwalczać. Bunt klasy pracowniczej podważa ich nacjonalis- tyczną rację bytu ? rozbity jest wtedy mit jedności narodowej wyzyskiwaczy i wyzyskiwanych. W sytuacji ofensywnego ruchu pracowniczego faszyści stają się bezsilni, bo trudno uzyskać posłuch dla polityki szukania różnego rodzaju kozłów ofiarnych, gdy ludzie solidaryzują się ze sobą w walce z władzą.

Wszyscy, którzy chcą zwalczać faszyzm, powinni wspierać strajkujących pracowników. I odwrotnie –  związkowcy powinni angażować się w kampanie przeciwko rasizmowi i skrajnej prawicy.

 Polityka

Możemy odwrócić brunatną falę. Dyskusja o tym, czy Polacy są antysemitami i rasistami jest jałowa. Niektórzy są, lub mogą się stać rasistami,  niektórzy są przeciwnikami rasizmu i rozumieją, że trzeba przeciwstawić się faszyzmowi.

W tej kwestii najważniejsza jest polityka ? jaki przekaz dominuje, lewicowy czy prawicowy?  Lewica zwalcza rasizm, prawica propaguje rasizm. Skrajna prawica dokonuje rasistowskich ataków. Wniosek nasuwa się sam – budujmy lewicę. Jednak nie zapomnijmy przy tym, że trzeba mobilizować maksymalną liczbę ludzi do demonstracji przeciw rasizmowi i faszyzmowi ? czyli także, a nawet głównie tych ludzi, którzy nie są (jeszcze!) ani lewicowcami ani antykapitalistami.

Faszyzm nie jest alternatywą dla kapitalizmu – jest polityką która chce ratować kapitalizm w czasie kryzysu.

Kryzys

Kryzysy kapitalizmu tworzą podatny grunt dla faszystów, którzy czasami głoszą antykapitalistycznie brzmiące hasła na przykład przeciw oligarchom. Jednak faszyzm intensyfikuje najgorsze aspekty systemu –  przesadny szacunek dla szefa, antypracowniczość, militaryzm, antydemokratyczność, rasizm, nacjonalizm i seksizm.

Jednak kryzysy tworzą także podatny grunt dla antykapitalizmu i antyfaszyzmu. Nie jest nieuchronne, kto zwycięży. Faszystów możemy pokonać.

Andrzej Żebrowski

Category: Gazeta - maj 2016

Comments are closed.